INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NEWCASTLE - LIVERPOOL 2-3

NEWCASTLE - LIVERPOOL 2-3 // VIDEO + FOTO „Cormoranii” supraviețuiesc în lupta pentru titlu, dar îl pot pierde pe Mo Salah pentru returul cu Barcelona

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 mai 2019 21:26

Liverpool a trecut de Newcastle, scor 3-2, și urcă provizoriu pe primul loc în Premier League.

Jurgen Klopp a tremurat serios pe St. James Park, în fața antrenorului care i-a adus lui Liverpool ultimul trofeu important. O Newcastle arțăgoasă, așezată bine în teren de Rafa Benitez, i-a ținut în șah până în minutul 86.

Van Dijk a deschis scorul în minutul 13. Atsu a egalat pentru gazde în minutul 20, cu un șut din preajma careului de 6 metri, 1-1.

Egipteanul Mo Salah i-a readus pe „cormorani” în avantaj, cu un voleu trimis cu dreptul. Rondon a egalat încă o dată, în minutul 54, 2-2. Golul izbăvitor a venit în minutul 86, din capul rezervei Origi.

Liverpool acumulează 94 de puncte și trece, momentan, cu două puncte peste Manchester City în clasament. „Cetățenii” au 92 de puncte, dar joacă luni contra lui Leicester.

În ultima etapă Liverpool primește vizita lui Wolves, iar City se deplasează la Brighton, echipa lui Florin Andone.

Vezi AICI clasamentul LIVE din Premier League

Salah poate rata returul cu Barcelona

• Liverpool - Barcelona e marți, de la 22:00. Catalanii s-au impus în manșa tur, scor 3-0.

În minutul 69, Mo Salah a fost izbit dur de portarul Dubravka. Jucătorii s-au oprit și au cerut urgent intervenția echipei medicale. Egipteanul a fost imobilizat și transportat comoționat pe targă. Lovitura poate însemna ratarea returului Ligii Campionilor contra Barcelonei.

+19 FOTO

FINAL » Newcastle - Liverpool 2-3

• Au marcat: Atsu '21, Rondon 54 / Van Dijk '13, Salah '28, Origi 86

Vezi AICI statistici

Vezi VIDEO de la meci

Echipele de start

Newcastle: Dubravka - Manquillo, Schar, Lascelles, Dummett, Ritchie - Perez, Ki, Hayden, Atsu - Rondon
Rezerve: Darlow - Barreca, Diame, Fernandez, Kenedy, Muto, Shelvey
Antrenor: Rafa Benitez

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Lovren, Van Djik, Robertson - Henderson, Fabinho, Wijnaldum - Salah, Sturridge, Mane
Rezerve: Mignolet - Gomez, Matip, Milner, Origi, Oxlade-Chamberlain, Shaqiri
Antrenor: Jurgen Klopp

Stadion: St James' Park, Newcastle

Arbitru: Andre Marriner

Vezi AICI programul etapei #37 din Premier League

Vezi AICI clasamentul din Premier League

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”