INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

VIDEO Răzvan Marin, gol și assist la debutul la Empoli » 45 de minute consistente în echipa rezervelor

Razvan Marin, Foto: Twitter

Articol de - Publicat miercuri, 20 iulie 2022 14:56 / Actualizat miercuri, 20 iulie 2022 15:11

Răzvan Marin (26 de ani), folosit de antrenorul Paolo Zanetti în formula introdusă în repriza a doua, s-a făcut remarcat în primul amical al lui Empoli, 3-0 cu Seravezza Pozzi.

Răzvan Marin începe să se acomodeze la noua sa echipă. După transferul de la Cagliari, mijlocașul român s-a încărcat fizic la antrenamentele lui Paolo Zanetti și încearcă să intre treptat în schemele de joc ale toscanilor.

Internaționalul de 26 de ani a susținut ieri și primul test de pregătire cu „albaștrii”, amicalul cu amatorii de la Seravezza Pozzi (3-0), în care nu a fost folosit însă în formația titularilor.

Gazeta a aflat numele clubului unde se va transfera Florin Tănase + Fotbalistul a început procedurile pentru viză
FCSB

Răzvan Marin, o centrare din corner

Zanetti l-a preferat pe Leo Stulac pe postul de mijlocaș în fața defensivei și cu slovenul se va duela Marin pentru un loc în primul unsprezece în sezonul viitor, după plecarea la Inter a albanezului Asllani. Până la pauză nu s-a marcat deloc, iar în repriza secundă Empoli a schimbat toată echipa și a venit rândul lui Răzvan.

În 45 de minute, s-a făcut remarcat în mai multe ocazii. A fost coautor la deschiderea scorului în minutul 60, centrând din corner pentru reușita lui Luperto. După ce tot el executase o lovitură liberă puțin pe lângă poartă.

Răzvan Marin a lovit bara transversala pe final

A apărut frecvent la construcție și a oferit mingi utile colegilor și din extremă. El a închis tabela în minutul 88, profitând de balonul respins în față de portar la șutul unei alte rezerve, Ekong. Și a mai avut șansa de a semna „dubla”, numai că șutul său de la 25 de metri a nimerit bara transversală

În partidele următoare, cu Trabzonspor și Pafos, programate în stagiul de pregătire din Austria, Zanetti va oferi mai multe indicații privind echipa cu care vrea să înceapă campionatul.

VIDEO. Rezumatul meciului Empoli - Seravezza Pozzi (3-0)

• Golul lui Răzvan Marin poate fi văzut de la minutul 2:30

Dezvăluiri din interiorul Rapidului: „Mutu e disperat. Nu a mai întâlnit așa ceva”