SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN DE HANDBAL

Franţa a umilit Danemarca pe terenul nordicilor şi a cîştigat Campionatul European!

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 26 ianuarie 2014 20:09

Franţa a cîştigat fără probleme finala Campionatului European disputată împotriva Danemarcei, scor 41-32.

După ce a eliminat pe Spania în semifinale, scor 30-27, Franţa a jucat aproape perfect în primele 30 de minute ale finalei. S-a distanţat chiar şi la 10 goluri şi a încheiat repriza cu un scor categoric, 23-16.

Danemarca nu a mişcat nici în partea a doua, iar Franţa a cîştigat Campionatul European pentru a treia oară, de această dată chiar la Danemarca acasă.

Franţa şi Danemarca au cîştigat ultimele 5 ediţii ale Campionatului European. Franţa în 2006, 2010 şi în acest an, în timp ce nordicii s-au impus în 2008 şi în 2012.