SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE 2016  »  ATLETISM

Dedicație specială din partea campionului la săritură în lungime » Pentru mama bolnavă

Americanul Jeff Henderson a obţinut aurul olimpic la Rio, dar gândul i-a fost acasă, la mama suferindă

Articol de - Publicat vineri, 19 august 2016 00:00

Jeff Henderson, campionul de la lungime, a dedicat aurul de la Rio mamei sale care suferă de Alzheimer.

"O să plâng când o să-i dau mamei medalia", a spus americanul, care s-a impus în finala de la Rio cu un salt de 8,38 metri. Henderson a plâns când i-a dat medalia, dar ea nu l-a recunoscut.

Debra, mama sa, suferă de Alzheimer şi, de obicei, nu ştie că bărbatul talentat şi plin de succes din faţa ei îi e fiu. Întors acasă, în Arkansas, Henderson, care este şi sprinter, făcuse dezvăluirea dureroasă chiar după ce a câştigat preţiosul trofeu.

Henderson a început să practice atletismul la vârsta de 15 ani. În copilărie se întrecuse la alergări pe stradă cu ceilalţi fraţi ai săi mari, dar prima sa iubire a fost fotbalul american.

În finala de la săritura în lungime, atletul, care a cucerit medalia olimpică numărul 999 din istoria SUA, i-a depăşit pe sud-africanul Luvo Manyonga şi pe britanicul Greg Rutherford, campionul olimpic de la Londra.

"O medalie de aur este ca un copil nou-născut. Este superbă"