SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MIAMI

Halep, ca-n vremurile bune: meci impecabil și calificare în "optimi" la Miami! Ce adversar dificil urmează

Articol de GSP - Publicat luni, 27 martie 2017 06:57

Simona Halep s-a calificat lejer în optimile de finală de la Miami. Românca a făcut cel mai bun meci al ei din ultima perioadă și a învins-o pe Anett Kontaveit în mai puțin de o oră.

Ocupanta locului 5 WTA a avut nevoie de doar 57 de minute pentru a trece de Kontaveit (112 WTA), scor 6-3, 6-0.

Vestea cea mai bună pentru Simona este legată de problemele fizice, care par să fi de domeniul trecutului. Jucătoarea din Estonia a ținut pasul cu Halep doar până la 4-3 în primul set, însă din acel moment n-a mai reușit să ia nici un ghem.

Adversar mult mai greu în "optimi"

În turul următor Halep se va duela cu Samantha Stosur, jucătoare aflată pe locul 19. Aceasta a trecut de Shuai Peng, scor 4-6, 6-3, 7-5.

Va fi a noua întâlnire directă între cele două, scorul fiind egal până acum, 4-4.

Pentru calificarea în optimi la Miami, Simona Halep și-a asigurat deja un cec de 77.265 de dolari.