SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

ROLAND GARROS // Mihaela Buzărnescu, IMPERIALĂ și la dublu! » Victorie senzațională în fața favoritelor 4 și calificare în optimi

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 iunie 2018 20:00

Mihalea Buzărnescu, calificată în optimi la Roland Garros după victoria senzațională cu Elina Svitolina, continuă parcursul solid și în proba de dublu a turneului.

Buzărnescu și compatrioata Irina Maria Bara, (23 de ani/175 WTA) s-au calificat azi în optimile de finală după ce le-au învins pe favoritele patru ale turneului, Latisha Chan și Bethanie Mattek-Sands, scor 2-6, 6-3, 6-3.

Româncele au revenit superb după ce au pierdut primul set, scor 2-6, și și-au adjudecat următoarele două seturi cu 6-3, 6-3.

Setul trei a fost o desfășurare dramatică. Buzărnescu și Bara s-au desprins și au condus cu 5-0, dar au câștigat partida la cea de-a șaptea minge de meci avută, impunându-se cu 6-3.

Mihaela Buzărnescu și Irina Maria Bara se vor duela pentru un loc în sferturi cu americancele Jennifer Brady și Vania King.

Mihaela Buzărnescu e calificată în optimi și în proba de simplu, urmând să o înfrunte duminică pe Madison Keys. Ora de disputare a partidei va fi anunțată ulterior.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”