SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Simona Halep a dezvăluit secretele din spatele victoriei cu Yastremska: „Asta mă bucură!”

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a învins-o pe Dayana Yastremska (20 de ani, 29 WTA), scor 7-5, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier 5 de la Roma. Românca și-a analizat prestația.

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 septembrie 2020 17:51 / Actualizat vineri, 18 septembrie 2020 18:09

• În „sferturi”, Halep va juca împotriva kazahei Yulia Putintseva (25 de ani, 30 WTA), învingătoare în trei seturi împotriva conaționalei Elena Rybakina (18 ani, 21 WTA), scor 4-6, 7-6(3), 6-2.

„A fost dificil, mă așteptam la acest lucru. E o jucătoare care lovește puternic, nu prea știi unde vine mingea, e greu să returnezi. Am jucat un pic mai departe de ea și am încercat să înalț mingea. După ce s-a dereglat puțin, am început să fiu și eu mai agresivă. Serviciul ei e foarte greu de returnat, are un kick extraordinar. E o jucătoare foarte bună tânără și foarte bună.

Am servit și eu foarte bine azi, nu e ușor ca după o pauză să intru direct în meciuri cu adversare puternice. Văd un progres de la zi la zi și asta mă bucură. Îmi place aici la Roma. Sunt bucuroasă că am putut regla singură erorile (n.r. fără ajutorul lui Darren Cahill)”, a declarat Simona Halep la „Liga Digi Sport”.

Revin fanii în tribune

Vincenzo Spadafora, ministrul Sportului din Italia, a anunțat că 1.000 de fani pot asista la evenimentele sportive organizate în aer liber. Măsura intră în vigoare duminică și se aplică și în cazul turneului de la Foro Italico. Semifinalele și finalele de pe ambele tablouri, feminin și masculin, vor putea fi urmărite de până la 1.000 de spectatori.

E o bucurie pentru toată lumea, ne e dor de fani, de energia pe care ei ne-o transmit. Sper să revină totul la normal în curând și să avem parte de sprijinul lor
- Simona Halep

Veste excelentă de la Roma! Simona Halep va putea fi sprijinită de fani în semifinale și finală

Simona Halep - Dayana Yastremska 7-5, 6-4 » Halep, dezlănțuită la Roma! S-a calificat în sferturi fără să piardă set