SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

VIDEO Iga Swiatek, prea puternică pentru Sorana Cîrstea » Românca, eliminată în „sferturile” Indian Wells

Sorana Cîrstea // FOTO: Imago +11   FOTO
Sorana Cîrstea // FOTO: Imago

Articol de - Publicat joi, 16 martie 2023 23:15 / Actualizat vineri, 17 martie 2023 01:02

Sorana Cîrstea (32 de ani, 83 WTA) a fost eliminată de poloneza Iga Swiatek (21 de ani, 1 WTA), în sferturi la Indian Wells, scor 2-6, 3-6.

• Iga Swiatek va juca în semifinale cu Elena Rybakina (10 WTA, 23 de ani)

Sorana Cîrstea nu a reușit să mai repete evoluția bună din meciul contra Carolinei Garcia. A reușit să țină pasul cu Iga Swiatek doar în primul set, până la 2-2. Ulterior, poloneza a dominat jocul. Pe finalul setului secund, Sorana a avut o serie bună de game-uri, dar Swiatek nu a avut emoții pentru victorie.

Sorana Cîrstea, eliminată de Iga Swiatek la Indian Wells

Poloneza a început bine meciul și a condus cu 2-0. Sorana a reușit două game-uri bune și a egalat. De la 2-2, Cîrstea nu a reușit să mai țină pasul cu adversara ei.

Swiatek a jucat foarte bine în game-urile de serviciu, a lovit mingea rapid și puternic, controlând schimburile. A reușit 4 game-uri la rând și a închis setul cu 6-2.

+7 FOTO

Iga Swiatek și-a continuat demonstrația de forță și în actul secund. A făcut două break-uri, reușind să se distanțeze la 4-0. Sorana a reușit să câștige două game-uri la rând, dar nu a avut forța să pună presiune pe adversară. A pierdut setul cu 3-6 și a fost eliminată de la Indian Wells.

Pentru accederea în sferturile Indian Wells, Sorana Cîrstea a primit un cec de 185.000 de dolari și 180 de puncte WTA.

FINAL » Sorana Cîrstea - Iga Swiatek 2-6, 3-6

GAME, SET, MECI Iga Swiatek: Poloneza își câștigă game-ul de serviciu și își asigură calificarea în semifinale

3-5, Game Cîrstea: Sorana mai câștigă un game, dar Swiatek va servi pentru câștigarea partidei

2-5, Game Swiatek: Poloneza oprește seria bună a Soranei. Câștigă game-ul și e la un pas de calificarea în semifinale

2-4, Game Cîrstea: Sorana continuă momentul bun. A servit excelent și a reușit să câștige al doilea game din set

1-4, Break Cîrstea: Sorana evită înfrângerea la 0. A forțat la retur și a obligat-o pe Iga să greșească mai mult, reușind break-ul

0-4, Break Swiatek: Sorana mai cedează un game de serviciu. Iga se apropie de calificarea în semifinale

0-3, Game Swiatek: Poloneza domină jocul în aceste momente. Sorana Cîrstea nu găsește soluții și mai cedează un game

0-2, Break Swiatek; Iga face din nou break în primul game din set în care servește Sorana

0-1, Game Swiatek: Iga începe bine și setul secund. Câștigă rapid game-ul de serviciu și trece la conducere

A început setul doi. Swiatek servește prima

2-6, SET Swiatek; Iga Swiatek închide primul set. Poloneza a mai făcut un break și preia conducerea la general.

2-5, Game Swiatek: Iga își câștigă game-ul de serviciu. Este la un pas de a prelua conducerea la seturi

2-4, Break Swiatek. Poloneza este din nou la două game-uri în față. A dominat game-ul în care Sorana a servit și a făcut al doilea break al său

2-3, Game Swiatek: Iga întrerupe serie bună a Soranei Cîrstea. A jucat bine la serviciu și preia din nou conducerea

2-2, Game Cîrstea: Sorana reușește egalarea. A făcut un game bun la serviciu, salvând o minge de break.

1-2, Break Cîrstea: Sorana și-a recuperat break-ul. A fost condusă cu 15-40, dar a reușit să revină și a obținut primul game din meci

0-2, Break Swiatek: Iga forțează la retur. Face break în primul game în care Sorana a servit și își mărește avantajul

0-1, Game Swiatek: Iga începe foarte bine meciul. A servit excelent, a controlat schimburile și a lovit puternic de fiecare dată.