SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

NEWS ALERT Știm prima semifinală de la Roland Garros, după două jocuri senzaționale!

Tamara Zidansek a învins pe spanioloaica Paula Badosa, scor 7-5, 4-6, 8-6 și s-a calificat în semifinale la Roland Garros 2021!

Articol de GSP - Publicat marti, 08 iunie 2021 18:45 / Actualizat marti, 08 iunie 2021 18:50

Slovena Tamara Zidansek (23 de ani, loc 85 WTA) a învins-o pe spanioloaica Paula Badosa (23 de ani, 35 WTA), scor 7-5, 4-6, 8-6 și s-a calificat în semifinale la Roland Garros 2021, acolo unde o va întâlni pe Anastasia Pavlyuchenkova (29, 32 WTA).

Anastasia Pavlyuchenkova - Tamara Zidansek, prima semifinală de la Roland Garros 2021!

UPDATE, ora 18:45: Pavlyuchenkova a câștigat „thriller”-ul din „sferturi” cu Elena Rybakina (21 de ani, 22 WTA), scor 6(2)-7, 6-2, 9-7. Este pentru prima dată când jucătoarea din Rusia ajunge într-o semifinală de Grand Slam.

Partida cu Rybakina a durat peste două ore și jumătate, fiind o încleștare extrem de echilibrată.

Știm prima semifinală de la Roland Garros, după două jocuri senzaționale!
Anastasia Pavlyuchenkova

Tamara Zidansek, victorie spectaculoasă cu Paula Badosa

Într-un meci disputat pe o căldură sufocantă, cele două combatante au oferit un spectacol total. Prima care a reușit să-și adjudece setul a fost Tamara Zidansek, 7-5, dar toți ochii au stat pe Badosa, care este o specialistă a răsturnărilor de situație. În ultimele 3 meciuri, Badosa a jucat de fiecare dată 3 seturi și nu a vrut să se lase până nu o face să sufere pe adversară.

Jucătoarea din Spania s-a impus în setul secund, 6-4, iar lucrurile au mers spre un decisiv interesant. S-a mers cap la cap, cu alternări de lovituri puternice de forehand. În setul decisiv, game cu game, meciul s-a dus spre prelungiri. Slovena și-a ținut mai bine nervii, după ce a avut un game foarte lung pe propriul serviciu, la 6-6. Apoi, a forțat și a obținut calificarea în prima ei semifinală de Grand Slam din carieră!

Faza semifinalelor de la Roland Garros se joacă joi. Turneul este transmis de Eurosport.

Paula Badosa la Roland Garros, foto: Imago

Iga Swiatek defilează spre al doilea titlu la Roland Garros » Modul magistral în care a închis disputa cu Marta Kostyuk

Coco Gauff, în sferturi la Roland Garros la doar 17 ani! Victorie categorică cu Ons Jabeur