FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Delegare cu probleme la Csikszereda - Dinamo » „Câinii” l-au acuzat virulent la ultimul meci

Dinamo - Csikszereda / foto Cristi Preda (GSP) +12   FOTO
Dinamo - Csikszereda / foto Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat duminica, 26 mai 2024 14:01 / Actualizat duminica, 26 mai 2024 14:46

Dinamo își joacă luni, de la 20:00, soarta acestui sezon. „Câinii” merg la Miercurea Ciuc pentru returul barajului de menținere în Superliga și sunt favoriți, după succesul fără istoric din tur, scor 2-0. Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) a anunțat duminică arbitrul care va conduce acest duel.

Iar „câinii” nu vor fi deloc împăcați cu decizia luată, asta pentru că nu au amintiri plăcute de la ultimul meci în care au fost arbitrați de Horațiu Feșnic, „centralul” delegat la această partidă. Cu el la centru, Dinamo a început decăderea în play-out, după remiza obținută pe teren propriu cu Petrolul, scor 1-1, în etapa #2 din play-out.

Străinii, impresionați de ce au trăit la meciul Generației de Aur: „E prima dată când sunt fericit că pierd”
GENERAȚIA DE AUR

Horațiu Feșnic, distrus de Amzăr la ultimul meci în care a arbitrat-o pe Dinamo: „Penibil, să ne arbitrăm singuri!”

Feșnic va fi ajutat de asistenții Neacşu George Florin (Argeş) și Filip Alexandru (Constanţa). Arbitrajul video va fi analizat de Andrei Florin (Mureş) și Marcu Claudiu (Constanţa). Observator va fi Onicas Ioan (Sălaj).

În etapa a doua din play-out-ul Superligii, Dinamo a remizat pe „Arcul de Triumf” cu Petrolul, după ce a fost egalată în minutul 90+13, dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de Gicu Grozav (33 de ani). Jucătorii „câinilor” au acuzat în termeni duri arbitrajul atunci și au contestat penalty-ul acordat de Feșnic, după ce VAR analizase faza timp de 8 minute.

În minutul 90+3, jocul a fost oprit după un duel între Amzăr și Musi. Fundașul lui Dinamo l-a ținut în careu pe atacantul de la Petrolul, iar acesta a căzut și a declanșat nebunia. Cei de la VAR au avut nevoie de aproape 9 minute de analiză.

+8 FOTO

A fost un arbitraj penibil. Au fost 4 minute de prelungire, și după ce s-a verificat s-au jucat 30 de secunde. Să ne lase mai bine pe noi să ne arbitrăm singuri. Să luăm mingea în mână, să facem ce vrem. Eu eram în spatele lui Musi, eram cu mâinile pe lângă el când a preluat mingea. Aveam mâinile puse pe el apoi, a vrut să tragă și a căzut pe spate. Eu nu l-am tras. A fost greu fără suporteri, dar asta e”, spunea Amzăr, la Digi Sport, după meciul disputat pe 1 aprilie.

VIDEO. Gheorghe Hagi, despre șansele României la Euro: „Am încredere că vom trece grupa”

România - Ucraina 0-0 » START la Euro 2024! Naționala lui Edi Iordănescu, susținută FRENETIC din tribune!
Nationala
Corina Caragea a ajuns la Munchen! Într-o fustă scurtă, prezentatoarea de la Pro TV a făcut furori înainte de meciul România - Ucraina
Euro 2024
UEFA, decizie radicală la meciul România - Ucraina » Adversarii „tricolorilor” au făcut cerere oficială
Euro 2024

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

Adrian Ilie a fost condamnat la 8 luni de închisoare! » Ce se întâmplă cu „Cobra”