SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

A egalat recordul lui Rafa Nadal! Jannik Sinner este în semifinale la Wimbledon

A egalat recordul lui Rafa Nadal! Jannik Sinner este în semifinalele de la Wimbledon
A egalat recordul lui Rafa Nadal! Jannik Sinner este în semifinalele de la Wimbledon

Articol de - Publicat miercuri, 09 iulie 2025 21:09 / Actualizat miercuri, 09 iulie 2025 21:09

Jannik Sinner, 23 de ani, numărul unu mondial, s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon.

Italianul, semifinalist pe iarba londoneză și în 2023, a beneficiat de retragerea lui Grigor Dimitrov în „optimi”, la scorul de 2-0 pentru bulgar, însă acum s-a impus en fanfare cu Ben Shelton (22 de ani, #10 ATP): 7-6, 6-4, 6-4.

Cum s-a scris istoria partidei dintre Jannik Sinner și Ben Shelton

Meciul dintre Jannik Sinner și Ben Shelton a început într-o notă extrem de echilibrată, primul set fiind decis abia în tie-break, fără ca vreunul dintre jucători să fi avut vreo oportunitate de break. În acel moment, italianul s-a dovedit mult mai precis și s-a impus cu 7-2. Shelton nu a renunțat însă la luptă.

În debutul actului secund, Sinner a reușit să își păstreze serviciul după ce a salvat două mingi consecutive de break. Cei doi au mers apoi cap la cap până la 4-4, moment în care Sinner a făcut diferența: a câștigat din nou pe propriul serviciu, apoi a realizat primul break al partidei, ceea ce i-a adus și setul. Scenariul s-a repetat și în ultimul set.

Până la 4-4, ambii și-au făcut serviciile fără emoții, însă Sinner a lovit din nou exact când conta: a rupt echilibrul cu un break decisiv, în momentul în care Shelton servea pentru a rămâne în meci. Astfel, italianul s-a impus în minimum de seturi, scor 7-6(2), 6-4, 6-4, după două ore și 21 de minute.

În semifinale, Sinner va împărți terenul cu câștigătorul duelului dintre Novak Djokovic și Flavio Cobolli.

24 de victoriiare Sinner în 2025 și doar trei înfrângeri.

  • Jannik Sinner e al cincilea cel mai tânăr jucător din istorie care prinde semifinalele la trei turnee de Grand Slam, în sezoane consecutive. Doar Courier (1992–93), Connors (1974–75), Djokovic (2007–08) și Federer (2004–05) stau mai bine la acest capitol.

  • În plus, Sinner e și cel mai tânăr care ajunge în „careul de ași” la patru turnee de Mare Șlem la rând, după Rafael Nadal, care reușea o serie de cinci astfel de turnee între Australian Open 2008 și Australian Open 2009.

Citește și:
S-a terminat! Cosmin Olăroiu, OUT de la naționala Emiratelor Arabe Unite
Campionate
S-a terminat! Cosmin Olăroiu, OUT de la naționala Emiratelor Arabe Unite
Ana a adus Crăciunul mai devreme: pozele care i-au înnebunit pe fani
Tenis
Ana a adus Crăciunul mai devreme: pozele care i-au înnebunit pe fani
E gata! Rinat Ahmetov, patronul lui Șahtior, a achiziționat compania din România
Stiri extrasport
E gata! Rinat Ahmetov, patronul lui Șahtior, a achiziționat compania din România
Ladislau Boloni a întocmit Top 5 antrenori români din toate timpurile: „Pentru mine el este pe 1!”
Superliga
Ladislau Boloni a întocmit Top 5 antrenori români din toate timpurile: „Pentru mine el este pe 1!”
EXCLUSIV Gică Popescu lansează o investiție de amploare în Craiova
Profit.ro
EXCLUSIV Gică Popescu lansează o investiție de amploare în Craiova
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Gică Popescu, investiție de 70 de milioane de euro » În ce își transformă academia de fotbal

7 situații ULUITOARE din istoria Anchetei Gazetei: are 10 titluri în România și NU a câștigat niciodată! N-a fost nici măcar pe locul 2! Și marele Costică Ștefănescu are o statistică-șocantă


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează
Close