Articol de Aurelian Botezatu - Publicat vineri, 11 iulie 2025 12:44 / Actualizat vineri, 11 iulie 2025 13:04
Barcelona vrea să scape în această vară de portarul Marc-Andre ter Stegen (33 de ani), însă acesta țină să rămână măcar până-n iarnă.
Se anunță o întâlnire „cu scântei”, luni, între șefii Barcelonei, antrenorul Hansi Flick și Marc-Andre ter Stegen. Potrivit revistei Sport Bild, care citează cotidianul catalan Sport, aceștia îi vor comunica faptul că, dacă nu își caută echipă, sezonul viitor va fi al treilea portar.
Clubul l-a achiziționat de curând pe Joan Garcia, de la rivala Espanyol, și acesta va fi noul titular. Iar polonezului Wojciech Szczęsny i-a fost prelungit contractul până-n 2027, în ideea de a-l înlocui când situația o cere (accidentare, suspendare).
Barcelona vrea să-i economisească salariul și să-l vândă pentru a putea opera alte transferuri
Retrogradarea abruptă a lui Ter Stegen are legătură și cu salariul său, printre cele mai mari din lot. Barcelona încearcă să-l determine astfel să accepte rezilierea de comun acord a contractului scadent în 2028, pentru a face economii și a putea transfera alți jucători.
Numai că neamțul are propriile-i planuri și, conform Sport Bild, conducerea clubului nu va fi încântată să le audă. Luni, Ter Stegen vrea să le comunice lui Flick și directorului sportiv Deco faptul că dorește să rămână măcar până la iarnă și să se lupte pentru locul său între buturi.
Marc-Andre ter Stegen riscă să-și piardă și locul în reprezentativa Germaniei
Abia apoi, în cazul în care va vedea că perspectiva este sumbră, ar lua în calcul plecarea din capitala Catalunyei. Ter Stegen riscă foarte mult, întrucât în joc este și locul său în reprezentativa Germaniei.
Titularizat după retragerea lui Manuel Neuer, el a lipsit o bună perioadă de timp, sezonul trecut, din cauza unei accidentări grave. Dar acum nu concepe să rateze participarea la Mondialul 2026, din SUA, Mexic și Canada.
Pe de altă parte, neamțul s-a arătat dezamăgit de Barcelona și-i acuză pe conducători de faptul că n-au fost fair-play cu el: „Dacă mi s-ar fi spus din timp că doresc să aducă un nou număr unu probabil că ne-am fi înțeles cumva”.
Gică Popescu, investiție de 70 de milioane de euro » În ce își transformă academia de fotbal