FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  ASTRA - STEAUA

FOTO şi VIDEO Cupa Ligii » Astra - Steaua 2-0 » Giurgiuvenii cîştigă, dar Steaua se califică

Articol de GSP - Publicat miercuri, 11 martie 2015 00:00 / Actualizat miercuri, 11 martie 2015 21:02

Astra a cîştigat meciul cu Steaua din returul semifinalei Cupei Ligii, 2-0, dar a ratat calificare în finală.

Vezi aici video cu bara lui Chiţu

Vezi aici golul lui Fatai

Victoria jucătorilor lui Dorinel Munteanu nu a fost suficientă, iar Steaua s-a calificat în finala Cupei Ligii, cu scorul general de 3-2.

Jucătorii lui Costel Gâlcă, aflaţi la adăpostul victoriei din tur, nu au pus presiune pe adversari şi nu şi-au creat ocazii de gol.

În prima repriză, cel mai controversat moment a avut loc în minutul 20, cînd Toşca l-a faultat pe Fatai, din poziţie de ultim apărător, dar Alexandru Tudor nu a dictat fault şi eliminare. Vezi aici detalii.

După o primă repriză în care singura ocazie i-a aparţinut lui Chiţu, care a trimis cu capul in bară, Dorinel Munteanu a introdus pe teren mai mulţi titulari, iar schimbările au avut efect pe tabelă.

Primul gol al partidei a fost marcat de Kehinde Fatai, în minutul 70. Atacantul a primit o pasă cu călcîiul de la Enache şi a rămas singur cu Florin Niţă, pe care l-a învins cu un şut din 10 metri.

În minutul 80, Chiţu a marcat cu capul, din centrarea lui Fatai, dar asistentul a ridicat fanionul pentru ofsaid.

În minutul 92, Enache a făcut 2-0, cu un şut din şase metri, dar golul mijlocaşului nu a fost suficient.

În finala Cupei Ligii se vor întîlni Steaua şi Pandurii, pe 20 mai.