FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - RAPID 2-0

Clujul domină Liga 1. "U" are maxim de puncte după două etape, la fel ca CFR

Imagini din meciul U Cluj - Rapid de la Medias +13   FOTO
Imagini din meciul U Cluj - Rapid de la Medias

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 iulie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 30 iulie 2011 22:23

U CLUJ: M. Popa - Achim, Szukala, Pele, Mendy - Al. Păcurar, Boştină, Nasser - Cojocnean, Cl. Niculescu, Ad. Cristea
Rezerve: Matache, Bazzi, Abrudan, Tony, L. Marinescu, Balde, Unguruşan

RAPID: D. Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Burcă, Bozovici - I. Apostol, Alexa, Herea - Deac, Sburlea, Surdu
Rezerve
: C. Straton, Pancu, M. Roman, Oros, Grigorie, Grigore, Teixeira

U Cluj s-a impus cu 2-0 în meciul de pe teren propriu cu Rapid, meciul vedetă al etapei a 2-a.

Vezi AICI comentariul liveTEXT!

După un început fulminant al giuleştenilor, jucătorii lui Ionuţ Badea au echilibrat jocul şi au reuşit să deschidă scorul în minutul 28, cînd Rui Duarte a deviat nefericit în proprie poartă o minge centrată din corner de Claudiu Niculescu. Veteranul din atacul Universităţii a făcut 2-0 cu 5 minute înainte de pauză. L-a întors uşor pe Deac şi a şutat puternic la vinclu, fără speranţe pentru Coman.

Giuleştenii au început fulminant şi în partea a doua, iar Surdu şi Grigorie s-au regăsit de mai multe ori în faţa porţii, însă fără prea mult succes. Clujenii au echilibrat uşor-uşor partida şi pe final au deţinut chiar iniţiativa. Elevii lui Ionuţ Badea au preferat să atace pe flancuri, cu centrari pentru Tony, în careu. Dar nimic nu a mai schimbat scorul de pe tabelă.

Clujenii ajung la 6 puncte, la egalitate cu rivalii de la CFR Cluj, în timp ce Rapidul rămîne la numai 3 puncte.

În prima etapă, Rapid s-a impus cu 3-0 în faţa rivalilor de la FC Vaslui şi toată lumea s-a grăbit să anunţe că giuleştenii sînt prinicipalii favoriţi la cîştigarea titlului în acest sezon. Dar elevii lui Răzvan Lucescu nu au deloc  o sarcină uşoară în această seară, avînd în faţă o echipă care s-a schimbat mult de la mijlocul sezonului trecut.

În prima etapă din acest an, U Cluj s-a impus cu 1-0 pe terenul nou-promovatei CS Mioveni, la capătul unui meci destul de echilibrat.