FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - FC VASLUI 0-1

De neoprit

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 noiembrie 2009 00:00

Cu Lăcătuş pe bancă, Vasluiul a ajuns la al cincilea succes consecutiv în tot atîtea partide

Vasluienii au venit la Piatra-Neamţ la victorie, pentru a putea pregăti în linişte întîlnirea de peste două săptămîni cu CFR Cluj. Oaspeţii s-au aruncat în atac cu artileria grea, Wesley (3), Temwanjera (3), Burdujan (11) şi Gerlem (26) ratînd deschiderea scorului din situaţii bune. Şi mai aproape a fost închizătorul Genchev, care a deviat spectaculos centrarea lui Gerlem, dar balonul s-a scurs pe lîngă bara lui Roheţki.

Trupa lui Mulţescu a preferat să stea la cutie şi să dea lovitura pe contraatac, însă Cebotaru (8) şi Doicaru (17) au greşit cu puţin ţinta. Dacă vasluienii nu au marcat din şansele pe care şi le-au creat, ei au mai primit una de la Viţelaru. În minutul 42, fundaşul nemţean a gafat şi, în loc să respingă, i-a pasat perfect lui Temwanjera, care din 7 metri a înscris.

Elevii lui Lăcătuş nu au mai forţat la reluare, iar Doicaru putea reuşi un gol de generic. Şutul lui de la 25 de metri a lovit transversala sub privirile neputinciosului Hăisan (53). Vasluienii şi-ar fi putut dubla avantajul cu 20 de minute mai tîrziu, cînd Gerlem a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat trei adversari şi, după o cursă de 40 de metri, a trimis pe lîngă poartă. Nu s-a mai marcat, iar Vasluiul a ajuns lider, pentru cel puţin o zi.

"S-a văzut diferenţa de valoare. Vor veni şi la noi 5-6 jucători în probe zilele astea. Totuşi, după cum am jucat în repriza a doua, cred că am fi meritat un egal"
GHEORGHE MULŢESCU, antrenor Ceahlăul

"Victoria asta ne menţine în plutonul fruntaş, dar trebuie să rămînem cu picioarele pe pămînt pentru că ne aşteaptă trei meciuri grele, cu CFR, cu Dinamo şi cu Steaua"