FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

E plătit de 8 ori mai prost decât Keșeru, dar îl surclasează! Claudiu, în umbra puștiului-minune de la FCSB

Claudiu Keșeru privește faza în care Ianis Stoica obține penalty versus Rapid // foto: Imago Images

Articol de , , - Publicat vineri, 17 decembrie 2021 08:51 / Actualizat vineri, 17 decembrie 2021 10:06

Deși a jucat mai puține minute și a fost de mult mai puține ori titular, Ianis Stoica (19 ani) a produs aproape de două ori mai multe goluri decât Claudiu Keșeru (35). Băiatul lui Pompiliu Stoica are printre cele mai mici salarii din lotul FCSB, doar 3.000 de euro, de peste 8 ori sub Keșeru.

FCSB a câștigat derby-ul cu Rapid grație prestației și randamentului deosebit pe care l-au avut doi jucători: Florin Tănase și Ianis Stoica.

Dacă primul e deja un nume consacrat, un jucător de bază și pentru echipa națională, surpriza derby-ului a fost puștiul din ofensiva roș-albaștrilor, care a intrat la pauză, în locul lui Budescu, și a fost decisiv.

Gici Becali, cadou FABULOS pentru o vedetă de la FCSB!
FCSB

Ianis Stoica, principalul remarcat de la FCSB

Toate acțiunile ofensive periculoase ale FCSB-ului din partea a doua l-au avut pe el în prim-plan, a obținut penalty-ul din care s-a marcat golul de 2-1, după care a închis tabela la 3-1.

Modul în care Ianis Stoica a jucat miercuri e practic o încununare a unui sezon remarcabil pentru un fotbalist care e chiar sub generația actuală a naționalei de tineret. Ianis Stoica va fi eligibil pentru regula U21 încă 3 ani și jumătate!

Tinerețea însă nu l-a împiedicat să se remarce, chiar în fața unor nume grandioase pe care FCSB le deține în lot. Și care de la CV până la salariul încasat creează o disproporție colosală. Fiul fostului fotbalist Pompiliu Stoica provoacă o comparație realmente șocantă cu Claudiu Keșeru.

Ianis Stoica, salariu de 8 ori mai mic decât Keșeru

Pe cei doi îi despart, în primul rând, nu mai puțin de 16 ani! Când Keșeru debuta în Liga 1, în august 2003, Ianis Stoica nici nu mergea în picioare. Apoi, tot în favoarea lui Claudiu stau și toate experiențele din Franța, Champions League, Campionatul European și alte campionate în care a evoluat.

Dar cea mai mare diferență actuală e cea referitoare la aspectul financiar de la FCSB. Puștiul din ofensivă câștigă un salariu de numai 3.000 de euro lunar, de peste 8 ori mai mic decât contractul lui Keșeru. De fapt, Keșeru e al doilea cel mai bine plătit fotbalist din Liga 1. E remunerat cu 25.000 de euro lunar, primul e Chipciu (30.000 de euro).

267a fost Indexul InStat al lui Ianis Stoica în derby, doar doi fotbaliști au fost deasupra lui: Tănase (282) și Olaru (268)

Dar toate acestea nu l-au împiedicat pe Stoica să producă mai mult fotbal în acest sezon.

Toate comparațiile sunt în favoarea lui Ianis Stoica

Ianis StoicaParametruClaudiu Keșeru
18Meciuri jucate12
5Titular9
677Minute753
7Goluri4
0Goluri din penalty1
2Assisturi1
1Penalty-uri obținute1

La un număr mai mic de minute jucate, Stoica a lăsat mai multe urme pe tabela de marcaj. Practic, are o frecvență de un gol produs la fiecare 67 de minute, în vreme ce ritmul lui Keșeru e departe de nivelul puștiului-minune: un gol produs la fiecare 125 de minute.

4 ocazii de gola avut Ianis Stoica în cele 45 de minute cu Rapid, niciun alt fotbalist n-a creat atâtea: Tănase a avut 3, iar Olaru, Șut și Budescu câte una

Ianis Stoica, peste Octavian Popescu din sezonul trecut!

Ianis Stoica a apărut în prim-plan la FCSB în acest campionat, fix la fel cum s-a întâmplat cu Octavian Popescu în debutul sezonului precedent. Comparația pentru perioada care a cuprins primele 20 de etape de Liga 1 îl propulsează pe Stoica drept câștigător evident al acestui duel al tinereții.

Stoica are 10 goluri produse, Tavi Popescu reușise să producă doar 7 goluri, în condițiile în care bifase cu peste 50% mai multe minute petrecute pe teren. Cei doi sunt născuți în același an, 2002, dar și în aceeași lună, decembrie. Ianis a împlinit deja 19 ani, pe 8 decembrie, în timp ce Tavi își va aniversa ziua pe 27 decembrie.

Ianis Stoica acumComparație*Tavi Popescu sezonul trecut
18Meciuri jucate15
5Titular9
677Minute918
7Goluri1
2Pase de gol3
1Penalty-uri scoase3

* pentru intervalul care cuprinde primele 20 de etape de Liga 1, inclusiv parcursul din Cupa României

Ianis Stoica va fi titular cu Sepsi

Ianis Stoica va fi aproape sigur în echipa de start la ultima apariție a FCSB-ului în 2021, meciul cu Sepsi, de la Sf. Gheorghe, care se va disputa duminică seară. Nu neapărat prestația strălucitoare din derby-ul cu Rapid îl va propulsa ca titular, ci faptul că Octavian Popescu va fi suspendat după ce a încasat al 4-lea cartonaș galben împotriva giuleștenilor.

Stoica va fi fotbalistul cu care FCSB va bifa regula U21. Alte variante în lot pentru legea FRF sunt Sorin Șerban, care însă nu e refăcut 100% după o accidentare, Perianu, care a evoluat extrem de puțin și Musi, mezinul lotului, în vârstă de numai 17 ani.