FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

FOTO Un paradox mamut » Detalii incredibile despre prestația omului care a decis CSU Craiova - FCSB

Ivan Mamut, croatul care a adus victoria FCSB-ului de la Craiova, scor 1-0, are cifre uluitoare în cele 11 minute bifate în Bănie: a atins de 5 ori mingea +21   FOTO

Articol de , - Publicat marti, 10 mai 2022 23:45 / Actualizat marti, 10 mai 2022 23:56

Ivan Mamut, croatul care a adus victoria FCSB-ului de la Craiova, scor 1-0, are cifre uluitoare în cele 11 minute bifate în Bănie: a atins de 5 ori mingea, însă singura dată când a lovit corect balonul cu piciorul a fost chiar la faza golului marcat cu câlcâiul. Nu mai marcase de aproape 16 luni, iar în precedentele 3 etape nu bifase nici măcar un minut pe teren. Panduru susține că n-a avut nicio logică fotbalistică introducerea lui pe teren, însă Becali anunță că îi va prelungi deja contractul.

Dacă FCSB trăiește în lupta pentru titlu și încă poate juca în ultima etapă cu trofeul pe masă derby-ul cu CFR Cluj e datorită victoriei in extremis obținută duminică la Craiova. Iar meritul principal îi aparține lui Ivan Mamut, marcatorul singurului gol, reușit în minutul 86.

FCSB
FCSB să-i mulțumească puștiului gigant » Are cifre senzaționale de când a intrat Târnovanu: „Cred că am fost și ocrotit, de undeva din Ceruri, de tatăl meu"

Croatul fusese introdus pe teren cu mai puțin de două minute mai devreme, iar modul în care s-a prezentat în cele peste 11 minute, cu tot cu prelungiri, developează o situație incredibilă. Radiografia cuprinde doar ciudățenii, iar GSP a revăzut și analizat în detaliu ceea ce a făcut pe teren Mamut din momentul în care Petrea a apelat la el și până la fluierul de final al lui Istvan Kovacs.

RMN-ul prestației lui Mamut în CSU Craiova - FCSB 0-1

Minutul 83:56 → Intră pe teren, în locul lui Ianis Stoica.

Minutul 85:41 → Atinge prima dată balonul. Momentul coincide cu golul fabulos marcat cu călcâiul din careu.

ATENȚIE! În primele 7 minute petrecute pe teren, Mamut a atins o singură dată balonul. Atunci când a marcat!!!

Minutul 91:02 → E implicat într-un duel aerian. Câștigă duelul, atinge mingea cu capul și o trimite la Edjouma.

Minutul 91:32 → E implicat din nou într-un duel aerian. Câștigă iarăși, atingea mingea cu capul și o trimite la Dumiter.

Minutul 92:04 → Primește o pasă, îl are pe Marius Constantin în spate. Preia bine pe piept.

Minutul 92:06 → Apoi încearcă să continue preluarea cu piciorul stâng, dar greșește și mingea îi scapă în afara terenului.

Minutul 93:33 → Se apără pe prima bară la un corner executat de Andrei Ivan

Minutul 93:59 → Se apără pe prima bară la un corner executat de Câmpanu.

Concluzia incredibilă a prestației lui Ivan Mamut

Mamut a atins de numai două ori mingea cu piciorul, dar o singură dată a făcut-o în mod corect, chiar la golul marcat cu călcâiul. În schimb, a oferit două pase bune, ambele cu capul, de fapt provenite din duelurile câștigate de atacantul croat, în vreme ce a doua oară când a pus piciorul stâng pe balon a făcut o preluare nereușită.

Un fundaş ar avea, teoretic, şanse mai mari să dea gol decât Mamut. Câte putea să aibă Mamut? Zero, nu? Nu ai cum să bagi un jucător care nu dă goluri. Scoţi doi care dau goluri, nu poţi să bagi pe unul care nu marchează. Nu a fost noroc că Mamut a marcat, a fost ditamai norocul. Nici măcar inspiraţie. Inspiraţie e atunci când îi ai pe bancă pe Keşeru şi Rusescu şi alegi pe care să îl bagi. Nu e inspiraţie când îl introduci pe Mamut, ţi-a ieșit un noroc chior
- Basarab Panduru, expert Orange Sport

Fostul fotbalist al Stelei și al echipei naționalei a mai adus un argument cu privire la faptul că introducerea lui Mamut e ceva lipsit de orice logică fotbalistică.

„Înaintea acestui meci, FCSB a avut câteva partide în care a defilat, a câștigat la scor. Nici măcar atunci, când a avut 4-0, nu i-a oferit câteva minute lui Mamut, gândindu-se că poate îl va ține în priză pe viitor. Și atunci, cum pot să zic că e inspirație să crezi că Mamut te poate ajuta într-un meci cu Craiova? N-are nicio logică, nici una".

Ceea ce susține Panduru e confirmat de modul în care Mamut a fost tratat și în care s-a exprimat în tricoul roș-albastru. În precedentele 3 etape, croatul nu a fost folosit nici măcar un minut:

De fapt, golul reușit de croat duminică e împotriva a tot ceea ce el a fost în ultima vreme, indiferent că s-a aflat în tricoul FCSB sau în cel al Universității Craiova.

Mamut la FCSB

Mamut la CS Universitatea Craiova

În Croația marca

Randamentul sub orice critică pe care Mamut l-a avut în România, la cele două cluburi mari ale Ligii 1, face notă discordantă cu prestațiile lui din Croația. Acolo, în precedenții 2 ani, a evoluat pentru Inter Zapresic

20 de meciuri consecutiveîn care a jucat, până la partida Craiova - FCSB, Mamut nu reușise să marcheze

Între 2018 și 2020, echipa la care era a activat în prima ligă, iar Mamut a marcat 10 goluri în 51 de meciuri. Apoi, în vara lui 2020, Zapresic a retrogradat în liga secundă și până să fie achiziționat de Craiova, a jucat alte 7 partide, în care a marcat alte 4 goluri.

16 lunitrecuseră de la precedentul gol marcat de Mamut, pe 29 ianuarie 2021 înscrisese în meciul CSU Craiova - FC Argeș 1-1

Mamut l-a convins pe Gigi Becali

În plus, patronul vicecampioanei a anunțat că îi va prelungi contractul lui Mamut după golul marcat duminică. "Și lui, dar și lui Dumiter le voi prelungi contractele. Cu golurile lor dacă vom lua titlul, atunci avem asigurată prezența în grupele Europa League, deci încasări de 20 de milioane de euro, nu mai contează o cheltuială de câteva sute de mii de euro", a spus Becali. Dumiter e cel care a adus victoria în meciul din play-off de la Pitești, scor 3-2, când a marcat chiar la ultima fază.

A făcut Dumnezeu de mi-a dat înţelepciunea să aleg jucătorii. Iar când alegi jucătorii nu ai nevoie de prea mare inteligenţă tactică pentru că jucătorii doar joacă. Eu am nişte principii de viaţă pe care nu poate să mi le ia nimeni... eu ştiu că stăpânul trebuie să-şi ghidoneze el avuţia lui. Şi Hristos zice că stăpânul trebuie să scoată calul din noroi. Când se împotmoleşte căruţa, stăpânul îl scoate, pentru că slujitorul vrea să-l scoată, dar nu îşi dă silinţa aşa de tare
- Gigi Becali, patron FCSB

7 luni a fost out

După ce a făcut parte din schimbul Vână contra Mamut și Burlacu, croatul a fost folosit imediat de FCSB. A evoluat 4 jocuri, a suferit o accidentare, iar ulterior totul s-a transformat într-un adevărat calvar.

S-a reaccidentat, recuperarea a decurs extrem de greu și perioada de absență de pe teren s-a prelungit mai mult chiar și decât în cazul unei rupturi a ligamentelor încrucișate. A revenit pe gazon abia la începutul lunii martie, după aproape 7 luni de pauză, ultima dată jucase 30 de minute în confruntarea CFR - FCSB 4-1, din august 2021.

50 de mii de euroa fost suma cu care CSU Craiova l-a cumpărat pe Mamut din Croația, în toamna lui 2020

Apel public al lui MM Stoica: „Nu mă mai disperați cu meciul din ultima etapă!”

FOTO Jucătorul care are contract „pe viață” cu FCSB: „E excepțional!”

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni