FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - RAPID 2-3

Kovacs, pe urmele lui Tudor: 15 cartonaşe roşii în 12 meciuri

Istvan Kovacs l-a eliminat pe Milos Pavlovici în minutul 36 după ce mijlocaşul Vasluiului i-a aplicat o talpă lui Dan Alexa

Articol de - Publicat marti, 20 decembrie 2011 00:00 / Actualizat marti, 27 decembrie 2011 14:11

Istvan Kovacs a acordat două cartonaşe roşii la partida dintre FC Vaslui şi Rapid, încheiată cu victoria giuleştenilor, scor 3-2.

Arbitrul originar din Carei i-a trimis mai repede la cabine pe sîrbul Milos Pavlovici (FC Vaslui) şi Ciprian Deac (Rapid) şi a ajuns astfel la 15 eliminări dictate în acest sezon, în numai 12 meciuri la care s-a aflat la centru. Kovacs a dictat 45 de eliminări în cele 85 de meciuri arbitrate în primul eşalon.

În acest sezon, cele mai multe cartonaşe roşii au fost primite de formaţiile Rapid, FCM Tg. Mureş şi CS Mioveni, cîte 7 fiecare. Doar în 4 dintre cele 12 meciuri arbitrate, Kovacs nu a dictat nici o eliminare.

În sezonul trecut, arbitrul bucureştean Alexandru Tudor şi "centralul" craiovean Sebastian Colţescu au arătat fiecare cîte 12 cartonaşe roşii.

72 de cartonaşe roşii în 162 meciuri s-au acordat în primele 18 etape din acest sezon

Citeşte şi: FOTO » Pavlovici a luat "roşu" direct pentru talpă, apoi s-a certat cu Hizo. Deac a fost eliminat şi el