FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FC BOTOȘANI 0-0

VIDEO CFR Cluj - FC Botoșani 0-0 » Echipa lui Dan Petrescu a ratat șansa de a se detașa de FCSB

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 octombrie 2017 22:45

CFR Cluj nu a profitat de pasul greșit făcut de FCSB cu Voluntari 0-0, și s-a împiedicat pe teren propriu cu FC Botoșani, scor 0-0.

CFR Cluj - FC Botoșani 0-0
TEXT / VIDEO

Prima ocazie notabilă a partidei a venit în minutul 21, atunci când Djokovici a reluat cu capul puțin pe lângă poartă.

FC Botoșani a dat replica șapte minute mai târziu, prin Daniel Popa. Atacantul împrumutat de la Dinamo s-a înălțat inspirat peste apărarea clujenilor, dar a reluat cu capul peste transversală.

Meciul a continuat să fie animat, iar CFR a mai avut o ocazie importantă în minutul 32, prin Deac. Acesta e executat frumos o lovitură liberă, dar goalkeeper-ul Cobrea a reținut fără mari probleme.

Același Djokovici a mai irosit o șansă importantă pentru CFR la patru minute după pauză, ratând inexplicabil din câțiva metri după ce primise o centrare perfectă de la Deac.

Moruțan l-a surprins pe Arlauskis în minutul 62, dar lituanianul a fost atent și a respins în corner.

În minutul 74, Moruțan a avansat curajos în careul CFR-ului, a fost doborât de Culio, dar arbitrul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

Meciul s-a terminat în cele din urmă 0-0, spre exasperarea lui Dan Petrescu, care și-ar fi dorit neapărat victoria în meciul cu echipa moldoveană pentru a ajunge la 6 puncte de FCSB și Craiova.

CFR rămâne lider, cu 33 de puncte, cu patru peste urmăritoarele FCSB și CSU Craiova. FC Botoșani se află pe locul 4, cu 24 de puncte.

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - Hoban, Culio - Deac, Djokovici, Nistor - Vera