FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID

VIDEO Zeljko Kopic a pierdut un jucător în derby-ul cu Rapid » Dinamovistul Gabriel Moura a fost scos pe targă

Momentul în care Gabriel Moura a fost scos de pe teren

Articol de - Publicat sambata, 27 ianuarie 2024 22:17 / Actualizat sambata, 27 ianuarie 2024 23:10

Gabriel Moura (35 de ani), fundașul dreapta al lui Dinamo, a părăsit pe targă derby-ul cu Rapid din etapa a 23-a a Ligii 1, pierdut de „câinii roșii” în calitate de gazde pe Arena Națională cu 2-1.

În minutul 73 al jocului, antrenorul Zeljko Kopic (46 de ani) a fost nevoit să își înlocuiască apărătorul lateral cu Cristian Costin.

Burmaz = Extaz! Derby dramatic pe Arena Națională » Rapid o pedepsește pe Dinamo, după un meci în care alb-vișiniii n-au jucat nimic! Clasamentul ACUM
Dinamo - Rapid 1-2

Accidentarea lui Moura pare a fi cât se poate de serioasă. Pe lângă faptul că a fost necesar ca dinamovistul să fie scos de pe teren pe targă, el nici măcar nu a putut să calce din cauza durerii prea mari de la piciorul drept.

VIDEO DINAMO - RAPID. Accidentare gravă pentru Moura? » I s-a făcut rău de la durere și nu a mai putut călca pe picior

Gabriel Moura s-a accidentat în minutul 70 al derby-ului, când stoperul brazilian a încercat să îl blocheze la sacrificiu pe Albion Rrahmani, aflat într-o situație iminentă de gol.

Gabriel Moura s-a accidentat în derby-ul cu Rapid

Faza s-a încheiat cu o paradă a portarului Golubovic, însă spiritul de sacrificiu al lui Moura a fost determinant pentru a pune presiune pe golgheterul Rapidului.

Gabriel Moura a jucat pentru Dinamo în actualul sezon în 17 meciuri din 23 posibile. În primele 11 etape a fost de 11 ori integralist în tabăra ”câinilor”, însă ulterior a devenit un fotbalist aflat la granița dintre titular sporadic și rezervă activă.

Rapid a câștigat derby-ul cu Dinamo din runda cu numărul 23 a Superligii, scor 2-1. Victoria a fost sărbătorită pe Arena Națională, dar și în Giulești, unde s-au strâns peste 3.000 de suporteri.

Dinamo a pierdut pe final derby-ul cu Rapid, scor 1-2, deși a controlat bună parte din meciul în care giuleștenii au fost mult timp absenți nemotivați. Încă o victorie cu accente dramatice pentru giuleșteni, a doua într-o săptămână, un nou eșec pentru „câini”, pe care nu-i ajută deloc nici norocul.

Golurile partidei au fost marcate de către Abdallah (în minutul 45 + 1) pentru „câini”, respectiv de către Papeau (în minutul 43) și Burmaz (în minutul 90).

Mijlocașul Rapidului, cuvinte grele la adresa lui Dinamo: „Așa facem noi cu echipele mici!”
Detaliu important remarcat la GSP Live, în pauza derby-ului Dinamo - Rapid: „E uluitor! Sper să vadă cineva asta”

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”