FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U18

Naționala U18 a României, a doua înfrângere consecutivă la Turneul celor 4 națiuni

Naționala U18 a României, pregătită de Ion Marin (68 de ani), a fost învinsă la limită de reprezentativa similară a Spaniei, scor 1-2, în al doilea meci disputat în Turneul celor 4 națiuni, organizat chiar în Spania.

Articol de - Publicat duminica, 15 octombrie 2023 12:30 / Actualizat duminica, 15 octombrie 2023 12:33

În primul meci, disputat vineri, 13 octombrie, naționala U18 a României cedase clar în fața Portugaliei, 0-5. Duminică, România U18 a fost învinsă la limită de Spania U18, 1-2.

Jucătorul lăsat de Iordănescu în afara lotului pentru meciul cu Andorra
ROMÂNIA - ANDORRA

Luni, 16 octombrie, naționala U18 va disputa ultimul meci de la Turneul celor 4 națiuni, contra Turciei, de la ora 13:00.

România U18, eșec la limită în fața Spaniei U18, în Turneul celor 4 națiuni

Spaniolii au deschis scorul în minutul 39, prin Antonio Cordero. Atacantul celor de la Malaga a transformat o lovitură de la 11 metri.

David Păcuraru, mijlocașul legitimat la Farul Constanța, a reușit egalarea la cinci minute de la reluarea jocului. Roberto Martin, mijlocașul lui Real Madrid, a adus victoria ibericilor în prelungirile meciului, în minutul 90+1.

Naționala U18 a României a evoluat în următoarea formulă: 1. Munteanu – 13. Cercel, 6. M. Marin, 4. Hussein, 5. Călugăr – 21. Lăpădătescu (17. Ciupei 70′), 18. Szimionaș – 22. Barbu (11. Păcuraru 40′), 16. Băsceanu (3. Fălcușan 40′), 7. Tarbă (20. Gheorghe 65′) – 9. Vermeșan (19. Kodor 65′)

Lotul convocat de selecționerul Ion Marin pentru meciurile României U18 cu Portugalia, Spania și Turcia

• Portari: Rafael Munteanu (Farul Constanța), Mate Simon (AFK Csikszereda)
  • Fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Ionuț Cercel (Farul Constanța), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Matei Marin (Steaua), Hussein Shehait (Steaua), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj), Bogdan Bacalu (Ceahlăul Piatra Neamț)
  • Mijlocași: David Păcuraru (Farul Constanța), Gabriel Gheorghe (FC Rapid 1923), Paul Ciupei (CFR Cluj), Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova), Răzvan Florea (Steaua), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), David Matei (Steaua), Luca Băsceanu (Farul Constanța), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), David Barbu (Universitatea Craiova)
  • Atacanți:  Jason Vescan-Kodor (Lecce / Italia), Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia)

Marica mizează pe un stranier: „El e viitorul. N-am văzut de mult un asemenea jucător”

Cine transmite la TV România - Andorra » Au fost anunțați comentatorii partidei și starurile care vor prefața disputa

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”