INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARABIA SAUDITĂ

„Sunteți mereu împotriva mea!” » Cristiano Ronaldo s-a enervat la meciul lui Al Nassr

Cristiano Ronaldo/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 30 august 2023 16:13 / Actualizat miercuri, 30 august 2023 16:56

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo (38 de ani), autorul unei „duble” din penalty și al unei pase decisive pentru Al-Nassr, în victoria clară (4-0) cu Al-Shabab, le-a reproșat arbitrilor că au acordat fault în atac la reușita lui de 2-0.

Cristiano Ronaldo își putea trece în cont un nou hat-trick aseară în prima repriză a meciului pe care Al-Nassr l-a câștigat acasă (4-0) cu Al-Shabab. Dar i-au stat în cale arbitrul Ismail Elfath și colegul său din camera VAR.

Cu iubita la prezentare! Ianis Hagi a avut-o alături pe Elena la Alaves: „Sunt un număr 10, eu creez ocazii” » Cu cine s-a sfătuit când a luat decizia
SPANIA

În minutul 13, când deja gazdele deschiseseră scorul prin Cristiano, din penalty, portughezul a marcat cu capul. Numai că centralul american a fost chemat la margine să revadă faza și a fluierat fault în atac, anulându-i reușita.

A cedat o execuție de la 11 metri

Atacantul de 38 de ani a răbufnit și a contestat decizia luată de brigada din SUA: „Sunteți mereu împotriva mea!”. CR7 s-a calmat apoi repede și tot a marcat, la fel din lovitură de la 11 metri, acordată de Elfath (38). Imediat, i-a oferit lui Sadio Mane și o pasă decisivă pentru 3-0.

După pauză, Al-Nassr a mai beneficiat de o lovitură de pedeapsă, prilej tocmai bun pentru Cristiano să semneze al doilea hat-trick în numai patru zile în Saudi Pro League. Ar fi fost și o performanță nemaiîntâlnită în cariera lui, să înscrie de trei ori de la 11 metri în același meci! A lăsat însă extrema dreaptă, Abdulrahman Ghareeb, să execute și aceasta a ratat.

A dansat pe ritmuri arăbești

Nu a fost nicio problemă, nu s-a supărat nimeni, pentru că jocul a curs tot spre poarta lui Al-Shabab, care a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Banega. Ronaldo n-a mai punctat, dar s-a bucurat pentru golul de 4-0 cu mișcări languroase dintr-un dans arab, spre deliciul publicul cucerit de lusitan. Care a ieșit din teren în minutul 86, fiind aplaudat de fani în picioare.

În ultimele zece partide din toate competițiile Cristiano a reușit 11 goluri pentru Al-Nassr, iar după patru etape în Saudi Pro League are cinci goluri și este lider.

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”