INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARABIA SAUDITĂ

Radu Petrescu îl va arbitra pe Ronaldo în Arabia Saudită » Va fi la centru la meciul din semifinalele Cupei Regelui + La ultimul meci la care a fost delegat în Arabia a gafat

Cristiano Ronaldo, fotbalist Al Nassr.
Cristiano Ronaldo, fotbalist Al Nassr. Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 23 aprilie 2023 14:05 / Actualizat duminica, 23 aprilie 2023 14:30

Radu Petrescu (40 de ani) va arbitra, luni seară, partida dintre Al Nassr Riyadh, formație la care este legitimat Cristiano Ronaldo (38 ani), și Al Wehda, meci din semifinalele Cupei Regelui din Arabia Saudită.

Ultimul meci condus de „centralul” din București în țara din Golf a fost pe data de 14 martie, la confruntarea dintre Al Hilal și Al Fateh, încheiată cu victoria gazdelor, scor 3-1.

Costel Gâlcă îl face praf pe Gigi Becali în Polonia: „Vrea să fie ca Berlusconi”
POLONIA

Radu Petrescu va conduce de la centru partida dintre Al Nassr, formația lui Cristiano Ronaldo, și Al Wehda

La numai 49 de ore după fluierul de final al meciului din Arabia Saudită, Radu Petrescu a condus de la centru meciul decisiv pentru calificarea în play-off dintre Sepsi Sf. Gheorghe și FCU Craiova 1948, câștigat de covăsneni cu 4-0.

Radu Petrescu

Decizia CCA de a-l delega pe Petrescu la partida din Covasna a fost una la limita regulamentului, care precizează o pauză de minimum 48 de ore între delegări.

Radu Petrescu a gafat la meciul dintre Al Hilal și Al Fateh

Prima mare greșeală de arbitraj a avut loc în minutul 15 când Petrescu n-a văzut un henț făcut de unul dintre fotbaliștii oaspeților. Imprudența I-a fost semnalizată, a mers să revadă vaza pe monitorul VAR și a acordat penalty așa cum trebuia inițial. Kanno a deschis scorul pentru gazde în urma executării loviturii de la 11 metri.

A doua decizie importantă a partidei jucată la Riyadh a avut loc în minutul 67, atunci când Petrescu l-a eliminat corect pentru cumul de cartonașe pe Al Boleahi, de la gazde, pentru un fault de la spate.

VIDEO. Rezumat: Al Wehda - Al Nassr 0-4, meci în care Cristiano Ronaldo a înscris toate golurile

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!