INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FA CUP

Vezi rezultatele zilei din FA CUP! Surprize în şaisprezecimi!

Articol de - Publicat sambata, 23 ianuarie 2010 00:00

Multe echipe din Premier League au fost eliminate sau au avut probleme în confruntările cu echipe de ligi inferioare, în cadrul şaisprezecimilor Cupei Angliei

Cea mai mare surpriză o putea produce Notts County. Una din echipele care se bat pentru promovarea în League One a fost aproape să o elimine pe Wigan Athletic, conducând la pauză formaţia din primul eşalon cu 2-0. În repriza a doua, Scotland şi Watson au egalat situaţia, ultimul gol venind cu 7 minute înainte de final, iar echipa calificată în optimi se va decide pe DW Stadium din Wigan.

O altă echipă din al patrulea eşalon care a pus probleme uneia din prima ligă a fost Accrington Stanley, cea care s-a bătut pentru calificare cu Fulham. Formaţia din Lancashire s-a văzut condusă, după golul marcat de Erik Nevland, dar a egalat la doar câteva minute distanţă, datorită golului lui Symes. Misiunea lui Fulham s-a simplificat considerabil după ce Kempson a fost eliminat în minutul 44. După pauză, Duff şi Gera au dus scorul la 3-1 şi au facilitat calificarea echipei în turul următor.

Aston Villa, cu mulţi tineri în primul unsprezece (Delfouneso, Delph, Albrighton) a avut ceva emoţii cu Brighton, formaţie din al treilea eşalon, fiind egalată la unu cu puţin timp înainte de pauză. Totuşi, băieţii lui O’Neill au început repriza a doua în forţă şi s-au calificat, învingând cu 3-2.

Southampton, echipă care se zbate în prezent în League One, a reuşit să o învingă pe Ipswich Town (formaţie care evoluează în liga secundă) cu scorul de 2-1, iar Burnley a fost şi ea eliminată de o altă echipă de ligă inferioară , Reading.

Wolverhapton Wanderers s-a chinuit şi ea cu Crystal Palace, Ronald Zubar (fratele lui Stephane, de la FC Vaslui) egalând la doi şi ducând meciul către o rejucare când mai erau doar şase minute de joc.

În rest, au fost victorii pentru Chelsea, Bolton Wanderers, Portsmouth, Birmingham City sau Cardiff City, finalista din urmă cu două sezoane. În această seară mai are loc partida dintre Spurs şi Leeds, iar mâine vor avea loc partidele Stoke – Arsenal şi Scunthorpe – Manchester City.

Iată toate scorurile înregistrate în această după-amiază :

Preston North-End (CH) – Chelsea (PL) 0-2 (Anelka 36, Sturridge 47)

Reading (CH) – Burnley (PL) 1-0 (Sigurdsson 87)

Accrington Stanley (L2) – Fulham (PL) 1-3 (Symes 25 / Nevland 21, Duff 59, Gera 80)

Aston Villa (PL) – Brighton (L1) 3-2 (Delfouneso 5, A.Young 48, Delph 63 / Elphick 41, Forster 90)

Bolton Wanderers (PL) – Sheffield Wednesday (CH) 2-0 (Steinsson 48, Elmander 84)

Cardiff City (CH) – Leicester City (CH) 4-2 (Bothroyd 17, Whittingham 71, Burke 90, McCormack 90+3 / Morrison 34, N’Guessan 39)

Derby County (CH) – Doncaster Rovers (CH) 1-0 (McEveley 88)

Everton (PL) – Birmingham City (PL) 1-2 (Osman 56 / Chucho 7, B. Ferguson 40)

Notts County (L2) – Wigan Athletic (PL) 2-2 (Hughes 26, Davies 41 / Scotland 51, Watson 83)

Portsmouth FC (PL) – Sunderland (PL) 2-1 (Utaka 42, 57 / D. Bent 15)

Southampton FC (L1) – Ipswich Town (PL) 2-1 (Thomas 31, Antonio 74 / Counago 90)

West Bromwich (CH) – Newcastle (CH) 4-2 (Olsson 17, Dorrans 31, 72, J. Thomas 76 / A. Carroll 62, 90)

Wolverhampton Wanderers (PL) – Crystal Palace (CH) 2-2 (Jones 37, Zubar 84 / Lee 3, Ambrose 49).

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”