SPORTURI  »  BASCHET  »  U-BT CLUJ-NAPOCA

Entuziasm după ce U-BT Cluj-Napoca s-a calificat în sferturile de finală ale EuroCup: „Nu vrem să ne oprim aici”

Mihai Șilvălșan FOTO Imago Images

Articol de - Publicat joi, 08 februarie 2024 11:08 / Actualizat joi, 08 februarie 2024 12:08

Mihai Silvășan, antrenorul celor de la U-BT Cluj-Napoca, visează la un parcurs cât mai lung în EuroCup pentru echipa sa.

U-BT Cluj-Napoca și-a încheiat parcursul în EuroCup cu o înfrângere, dar cu calificarea în sferturi de finală asigurată. Campioana României a cedat cu 87-92 în fața celor de la Lietkabelis.

Felicitări echipei gazdă pentru câștigarea acestui meci. Au meritat, cu siguranță. Noi nu am fost pregătiți mental să jucăm această partidă. Le-am permis să înscrie prea ușor, au avut layup-uri și demarcări simple, aspect care nu ne definește.

Trebuie să învățăm din acest joc, indiferent că vom fi pe poziția a doua sau a treia”, a spus Mihai Silvășan la conferința de presă, citat de doarbaschet.ro.

Simona Halep la TAS, ziua #2 » Mouratoglou și-a asumat responsabilitatea pentru testul pozitiv! De ce a stat doar o oră în sală
AUDIERI HALEP

Echipa din România s-a clasat pe poziția a doua în grupa B pentru că echipa spaniolă Gran Canaria a pierdut cu Buducnost (77-90) în ultima etapă a fazei grupelor.

Mihai Șilvălșan: „Ne bucurăm foarte tare pentru performanța realizată”

„Ne bucurăm foarte tare pentru performanța realizată, însă nu ne dorim să ne oprim odată cu această calificare. Vom juca în sferturile de finală un meci decisiv, pe teren propriu, și, cu siguranță, ne dorim să îl câștigăm și să trecem mai departe”, a spus antrenorul celor de la U-BT Cluj-Napoca pentru sursa citată.

Parcursul în grupa B pentru campioana României a însemnat un total de 13 victorii, dar și cinci înfrângeri.

Adversara celor de la U-BT Cluj-Napoca va fi decisă în urma confruntării dintre London Lions-Turk Telekom, care va avea loc pe 5 sau 6 martie. Partida din sferturi de finală a campioanei României urmează a se disputa pe 12 sau 13 martie.