SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL JAPONIEI

Șeful Ferrari iese la atac, după decizia care l-a făcut pe Max Verstappen campion: „Ridicol, inacceptabil!”

Mattia Binotto, în dreapta, alături de Charles Leclerc // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat luni, 10 octombrie 2022 12:19 / Actualizat luni, 10 octombrie 2022 12:49

Mattia Binotto (52 de ani), directorul Ferrari, a ieșit la atac după ce direcția de cursă l-a penalizat pe Charles Leclerc cu 5 secunde în finalul cursei de la Suzuka. Decizia a făcut ca monegascul să încheie cursa pe locul 3, iar acest lucru i-a asigurat matematic titlul lui Max Verstappen (Red Bull).

Max Verstappen a trecut primul linia de finiș pe Suzuka, cu Charles Leclerc pe a doua poziție. Cu aceste rezultate, Verstappen n-ar fi devenit campion duminică, iar așteptarea s-ar fi prelungit până la următoarea cursă, pe COTA (Austin).

Totul s-a schimbat în doar câteva minute, când comisarii de cursă au dictat penalizarea cu 5 secunde a lui Leclerc pentru o greșeală comisă în ultimul tur, ceea ce l-a coborât pe monegasc pe locul 3 în clasamentul întrecerii. Apărându-se în fața lui Sergio Perez, Leclerc a ieșit în afara circuitului și a tăiat șicana la revenirea pe pistă, în fața pilotului Red Bull.

Scene SCANDALOASE în Formula 1, pe Suzuka » Pilotul a fost aproape de o tragedie și a început să urle: „Puteam să mor!”
MP AL JAPONIEI

Șeful Ferrari iese la atac, după decizia care l-a făcut pe Max Verstappen campion în Formula 1

Mattia Binotto, directorul Scuderia Ferrari, nu a fost de acord cu decizia direcției de cursă.

„Cred că decizia este ridicolă și inacceptabilă. La ultima cursă a durat o infinitate pentru a decide, dar acum au avut nevoie doar de câteva secunde.

Charles nu a obținut niciun avantaj! Faptul că decizia a fost luată fără ca poziția piloților să fie ascultată este inacceptabil.

Au decis imediat să-l penalizeze pe Leclerc. La cursa din Singapore au avut nevoie de 3 ore să decidă în cazul lui Perez, care n-a putut sta în spatele Safety Car-ului. Două infracțiuni diferite, judecate diferit”, a declarat Binotto pentru Sky Italia, citat de PlanetF1.

Directorul Ferrari s-a referit la controversa de săptămâna trecută, de la Singapore, unde Sergio Perez a trecut primul linia de finiș. Anterior, când piloții conduceau în urma Safety Car-ului, Perez se apropiase periculos de mult de acesta în două rânduri.

La câteva ore după finalul cursei, Federația Internațională de Automobilism (FIA) l-a penalizat pe mexican: pentru prima abatere a fost mustrat, pentru a doua penalizat cu 5 secunde. Cum pilotul Red Bull încheiase cursa la 7,6 secunde în fața lui Leclerc, el a rămas învingător.

FIA: „Charles Leclerc a obținut un avantaj de durată”

Decizia de la cursa din Japonia de a-l penaliza pe Leclerc a fost explicată de FIA astfel: „Deși mașina cu numărul 16 nu a câștigat o poziție prin ieșirea în afara circuitului, s-a considerat că a obținut un avantaj de durată”.

În acest moment, miza pentru Ferrari a rămas consolidarea locului 2 în clasamentul constructorilor și obținerea locului 2 în cel al piloților. Momentan, Sergio Perez este al doilea, cu 253 de puncte, unul peste Leclerc și 51 peste Carlos Sainz.

Cursele rămase din acest sezon sunt Texas (23 octombrie), Mexic (30 octombrie), Brazilia (13 noiembrie) și Abu Dhabi (20 noiembrie).

Mai multe știri din Formula 1:

Verstappen n-a înțeles nimic din finalul cursei: „Sunt campion? Ești sigur?” » Cele mai tari glume după confuzia din Formula 1

Cu ea a sărbătorit Max Verstappen » Iubita noului campion mondial din Formula 1 a fost prima care l-a felicitat în Japonia

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”