SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA

Azi s-a luat decizia finală » Cristina Neagu NU joacă împotriva Japoniei

Cristina Neagu în acțiune

Articol de , - Publicat sambata, 09 decembrie 2023 10:12 / Actualizat sambata, 09 decembrie 2023 10:52

România înfruntă azi Japonia, de la ora 16:30, în grupa principală la Campionatul Mondial de handbal feminin. Cristina Neagu era incertă înaintea partidei din cauza unei accidentări, iar în această dimineață s-a luat decizia ca ea să nu fie trecută pe foaie.

• România - Japonia are loc de la 16:30, live TEXT pe GSP.ro și la TV pe Prima Sport 1 și Digi Sport 2

Astfel, „tricolorele” lui Florentin Pera vor trebui să se descurce fără marea vedetă a echipei. Decizia ca Neagu să fie lăsată în afara lotului a fost luată în această dimineață, în jurul orei 9:00, potrivit surselor GSP.

Neagu nu a jucat în primele 3 meciuri ale României la CM, în grupele preliminare. Ea a apărut pe teren cu Germania, scor 22-24, în etapa #1 din grupele principale. Era incertă pentru partida cu Japonia, chiar s-a antrenat singură cu o seară înainte de meciul cu niponele.

Surpriză de proporții la CM de handbal » Vicecampioana din 2019 riscă să rateze sferturile de finală: învinsă azi de doar 3 adversare
CM feminin

Cu Germania, Cristina a marcat 3 goluri, dar nu a fost suficient și România a ratat o șansă bună să continue lupta pentru sferturi.

Calcule pentru calificare României în sferturi

• România trebuie să câștige meciurile cu Japonia și Polonia. Ar ajunge la 6 puncte
  • Danemarca, marea favorită, trebuie să piardă toate partidele rămase și să rămână cu 4 puncte / să piardă un meci și să termine la egalitate în celălalt (5 puncte)
  • Germania ar câștiga grupa în acest scenariu (10 puncte)
  • „Tricolorele” ar avea 6 puncte, la fel ca Polonia, dar ar fi avantajate de meciurile directe.

• 11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România

Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun). Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa sus amintită.