SPORTURI  »  TENIS  »  SIMONA HALEP

Corespondenţă de la Madrid » A jucat cu dureri » Simona Halep a avut probleme la muşchii abdominali

Articol de - Publicat luni, 12 mai 2014 00:00 / Actualizat duminica, 11 mai 2014 23:51

Simona nu a putut servi ieri atît de bine ca în zilele precedente din cauza unei probleme la muşchii abdominali. Prima dată a simţit durerea la finalul disputei cu Ana Ivanovici, din sferturile de finală. Chiar la ultima minge, cînd s-a întins să o ajungă.

Partida contra Petrei Kvitova, din semifinale, n-a făcut decît să adauge grade de durere: a fost un meci lung, de două ore şi 36 de minute, în care românca a avut nevoie de serviciu şi chiar l-a executat foarte bine, reuşind 8 aşi.

Ieri însă, în finala cu Şarapova, durerile au fost mai puternice. O problemă la muşchii abdominali, care-şi scoate colţii la fiecare mişcare de serviciu, mai ales. "M-a deranjat destul de rău", a spus ieri Halep.

"De aceea n-am putut să servesc aşa cum mi-am dorit, iar această lovitură e foarte importantă pentru mine. Am progresat mult la ea, m-am folosit foarte bine de ea toată săptămîna. Sper să nu fie ceva grav, dar voi încerca să mă protejez în special pentru Roland Garros", a precizat Simona.

Înainte de Madrid, ea a avut probleme la glezna dreaptă, care a fost bandajată pe toată durata turneului.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”