SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Irina Begu e în optimi de finală la Roma, ea reușind cea mai însemnată victorie de la revenirea în circuit

Articol de - Publicat duminica, 12 mai 2024 13:30 / Actualizat duminica, 12 mai 2024 14:13

Irina Begu (33 de ani, 161 WTA) a trecut duminică, în turul al treilea al turneului de la Roma, de Elise Mertens (28 ani, 30 WTA) cu 6-2, 6-0.

Irina Begu este pentru a opta oară pe tabloul principal de la Roma și pentru a treia oară în optimi de finală după isprăvile din 2015, 2016. Românca și-a obținut calificarea în această fază la ediția din 2024 a turneului de la Roma, în urma unui meci bun făcut în fața belgiencei Elise Mertens, pe care a învins-o cu 6-2, 6-0.

A fost a doua victorie a româncei în fața lui Mertens, cea care conduce la general cu 3-2. Belgianca a dominat primele secvențe ale partidei care a avut loc pe Terenul 12 de la Foro Italico.

Irina a avut răbdare și cu pași mărunți și o strategie adecvată și-a impus jocul, pe final de set ea defilând și confiscându-i serviciul de două ori adversarei sale. După 41 de minute, românca se impunea cu 6-2.

În partea a doua, Irina a reușit să o facă pe Mertens să greșească și mai mult, nelăsându-i niciun game și punând pe tabelă un 6-0 contondent într-un meci care a durat o oră și optsprezece minute.

Sorana Cîrstea, cel mai bun rezultat la Roma egalat! » Calificare în „optimi” cu victoria în fața campioanei de la Wimbledon
WTA ROMA

Irina Begu, un succes care dă încredere

Este cea mai importantă victorie a româncei de la revenirea în circuit la finalul lunii martie, după o pauză de șase luni cauzată de o accidentare la cot. În cele trei turnee pe care le disputase până la Roma, ea trecuse numai de adversare clasate în afara Top 100.

La Internazionali BNL d'Italia, unde a intrat pe tablou grație clasamentului protejat, Begu a învins-o pe Rebeka Masarova (Spania, 104 WTA) și a beneficiat de abandonul lui Oceane Dodin (Franța, 73 WTA) la 5-2, cea care a înlocuit-o pe tablou pe Elena Rybakina, retrasă cu o oră înainte de partida cu românca din cauza unor probleme medicale.

Cel mai bun rezultat al româncei la Roma este atingerea semifinalelor în 2016, atunci când a fost învinsă de Serena Williams.

Begu nu mai trecuse de o jucătoare de Top 30 din mai 2023, când a învins-o pe Liudmila Samsonova, 18 WTA, în optimi de finală la Madrid.

Pentru un loc în sferturi de finală, Irina se va lupta cu învingătoarea din partida Danielle Collins (SUA, 15 WTA)-Caroline Garcia (Franța, 23 WTA).

Imagini COPLEȘITOARE la Roma! Rafael Nadal, aclamat de mii de fani după ce a fost învins + Roland Garros, în pericol?
ATP ROMA
Jaqueline Cristian s-a înclinat în fața lui Coco Gauff la Roma după ce i-a luat un set la zero