SPORTURI  »  TENIS  »  MELBOURNE SUMMER SET 1

VIDEO + FOTO Simona Halep - Viktorija Golubic 6-2, 5-7, 6-4 » Simona, în semifinale la Melbourne Summer Set 1 după un meci istovitor!

Simona Halep, în meciul contra Viktorijei Golubic // foto: Imago Images +8   FOTO
Simona Halep, în meciul contra Viktorijei Golubic // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 ianuarie 2022 06:55 / Actualizat vineri, 07 ianuarie 2022 09:02

Simona Halep (30 de ani, locul 20 WTA) a câștigat meciul-maraton cu Viktorija Golubic (29 de ani, 43 WTA) din sferturile Melbourne Summer Set 1, scor 6-2, 5-7, 6-4.

• În semifinale, pe Simona o așteaptă Qinwen Zheng (19 ani), locul 126 WTA, care a trecut în sferturi de Ana Konjuh.

Simona Halep a avut parte de un meci istovitor împotriva jucătoarei din Elveția. Partida începută la ora 04:20 în România s-a întins pe parcursul a două ore și 34 de minute.

Primul set a fost un festival al break-urilor. Primele 5 game-uri s-au încheiat cu jucătoarea aflată la serviciu în postura de pierzător. De la 3-2, Simona s-a descătușat și a închis setul fără să mai piardă vreun game.

Viktorija Golubic a „renăscut” în setul 2

Simona a început excelent și al doilea act, a avut 4-2 și 5-4, dar Golubic a reușit break-ul când Simona servea pentru meci! Elvețianca i-a luat Simonei 3 game-uri consecutive și a dus meciul în decisiv.

+4 FOTO

Simona Halep, în semifinale la Melbourne Summer Set 1

Actul care a decis jucătoarea care merge în semifinale a fost unul disputat pe muchie de cuțit. Simona l-a început și pe acesta cu un break, dar Viktorija a replicat cu un re-break. Momentul-cheie al setului pare să fi fost în game-ul 8, la 4-3 pentru elvețiancă, când Golubic a avut 3 mingi de break. Simona le-a salvat pe toate și a egalat la 4!

Simona, auto-motivată de strigăte de luptă, s-a impus în ultimele două game-uri și a închis jocul.

Ce a declarat Simona Halep după meciul cu Viktorija Golubic

A fost foarte dificil, trebuie să recunosc. Nu prea am crezut că pot câștiga acest meci, dar am luptat până la capăt și sunt foarte mândră de asta, pentru că am lucrat la acest aspect în trecut. A jucat uimitor, a luptat până la final, trebuie să-i acordăm credit pentru această prestație. Mă bucur că am putut fi puțin mai puternică la final și am putut câștiga.

Nimic nu a funcționat nimic astăzi. Am luptat cu mine însămi astăzi, a fost dificil să-mi controlez emoțiile, dar m-a adus în această situație, a pus presiune pe umerii mei și mi-a fost greu să mă descurc. Când vrei să câștigi, nu trebuie să renunți, iar astăzi nu am făcut-o. Asta mă bucură. Chiar dacă nu am jucat cel mai bun tenis al meu astăzi, mă bucur că am putut câștiga.

+4 FOTO

Citește mai multe știri din tenis:

Nadal, poziție categorică în scandalul creat în jurul lui Djokovic la Australian Open: „Dacă voia, putea să joace fără probleme”

Familia lui Djokovic iese la atac: „Este tratat ca un prizonier”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”