SPORTURI  »  TENIS  »  WTA EASTBOURNE

SIMONA HALEP LA EASTBOURNE // Simona Halep și Raluca Olaru le-au învins pe Gabriela Dabrowski și Yifan Xu » Cu cine pot juca mai departe

Simona Halep // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 iunie 2019 19:00

Simona Halep și Raluca Olaru (30 de ani, 44 WTA la dublu) au câștigat meciul din primul tur de la Eastbourne cu perechea formată din Gabriela Dabrowski (27 de ani, Canada, 10 WTA la dublu) și Yifan Xu (30 de ani, China, 10 WTA la dublu), scor 7-6(5), 7-5.

Simona și Raluca au revenit în primul set de la 2-5, fiind conduse cu două break-uri, și s-au impus la cinci în tie-break. Și în setul secund româncele au avut emoții, fiind conduse cu 4-1. Halep și Olaru au revenit din nou formidabil și au egalat la 4, după care au câștigat meciul.

Perechea formată din Dabrowski și Yifan Xu era principala favorită a turneului de la Eastbourne.

Româncele vor juca în turul doi cu perechea învingătoare din meciul Alicja Rosolska/Zhaoxuan Yang - Lucie Hradecka/Andreja Klepac.

Simona Halep, direct în turul II la Eastbourne

Halep este a 6-a favorită la Eastbourne, după ce a primit un wildcard, și va juca direct în turul II, acolo unde va întâlni câștigătoarea meciului Camila Giorgi (39 WTA) - Su-Wei Hsieh (28).

Simona s-ar putea duela din nou cu Hsieh, după meciul din turul III de la Wimbledon 2018, când taiwaneza s-a impus dramatic, scor 3-6, 6-4, 7-5, cu Simona având 5-2 în decisiv.

Vezi și:

Simona Halep și-a aflat adversarele de la Eastborune! Poate da peste coșmarul de la Wimbledon

Cine rămâne în Superligă, cine pică în Liga 2 » CALCULE la retrogradare în timp real

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga