SPORTURI  »  TENIS  »  MELBOURNE SUMMER SET

Simona Halep dezvăluie ce probleme a avut în startul meciului cu Gabriela Ruse + Ce spune despre următoarea adversară

Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages +14   FOTO
Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat joi, 06 ianuarie 2022 07:50 / Actualizat joi, 06 ianuarie 2022 08:50

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a învins-o pe Gabriela Ruse (24 de ani, 87 WTA), scor 6-2, 6-1, în turul al doilea al turneului Melbourne Summer Set 1, din Australia.

• În sferturi, Simona o va întâlni vineri pe elvețianca Viktorija Golubic (29 de ani, 43 WTA). Organizatorii urmează să anunțe ora de start
  • Turneele de la Melbourne, Summer Set 1 și Summer Set 2, sunt unele de încălzire înainte de Australian Open. Meciurile se joacă în complexul care găzduiește primul Grand Slam al anului.

După victoria obținută într-o oră și un minut, Simona a dezvăluit ce probleme a avut la începutul partidei.

Simona Halep, prima reacție după victoria cu Gabriela Ruse

„Sunt foarte fericită că am câștigat acest meci și că am făcut-o într-o asemenea manieră. La început a fost puțin diferit, nu simțeam bine mingea. Dar am început să simt jocul mai bine și cred că l-am dominat.

Sunt foarte fericităcă mi-a ieșit jocul. M-am antrenat mult în presezon. Sunt gata să joc. Mi-a fost dor de tenis. Acum sunt aici și încerc să dau tot ce am mai bun”, a spus Simona Halep la interviul acordat pe teren, la finalul meciului.

Simona Halep, despre Viktorija Golubic

Ulterior, românca a vorbit și despre următoarea adversară, elvețianca Viktorija Golubic. Singurul meci direct a avut loc în Fed Cup, în 2018. Atunci, Simona a avut nevoie de 3 seturi pentru a se impune, scor 6-3, 1-6, 6-1.

„Nu, nu mă simt confortabil contra niciunei adversare pentru că la acest nivel toată lumea joacă bine. Eu mă concentrez pe jocul meu, cum am făcut-o în precedentele partide. Sunt încrezătoare, am jucat bine, dar e vorba de o altă partidă. Voi încerca să mă bucur de joc și să arăt cel mai bun tenis al meu. Așa știu că pot câștiga”, a adăugat Halep.