Comentarii (300)
teodor.muresan
teodor.muresan  •  14 Decembrie 2014, 12:25
Postat de adi_stelistul pe 14 Decembrie 2014, 12:19

Sunt total de acord. Spuneam doar ca simpla existenta a acordului de extradare dintre Romania si Ungaria nu e o garantie ca extradarea va avea loc. Daca, de exemplu, justitia maghiara s-ar pronunta impotriva (pe vicii de procedura, de pilda), nu cred ca presiunile internationale ar putea schimba ceva. Autoritatile maghiare ar invoca (pe buna dreptate) independenta justitiei. Nu vorbesc degeaba de vicii de procedura. N-ar fi exclus ca din Romania sa fie trimisa in Ungaria o cerere de extradare neconforma (de pilda), prin complicitatea cuiva de la noi. Speculez, desigur, dar...

Tot ramane faptul ca ar fi obligat sa nu iasa din Ungaria.

bvd_magheru
bvd_magheru  •  14 Decembrie 2014, 12:25

Negoitza nu are de sa se teama . El nu are nimic .

adi_stelistul
adi_stelistul  •  14 Decembrie 2014, 12:25
Postat de bvd_magheru pe 14 Decembrie 2014, 12:20

sunt convins ca e un escroc caaci altfel nu ar fi fugit la arabi dar nu cred ca intentioneaza sa fuga cu banii in Ungaria pentru ca banuiesc ca cele 2 tzari au demult tratat de extradare si in plus amindoua sunt tzari Nato si U.E . Mai dergaba are nevoie de bani sa construiasca moschee in Iordania .

Poate trece la islamism. :-) La unguri e o moda. Nepotul lui Horthy (care-si zicea Istvan Horthy de Baia-Mare) a facut-o, generalul de la 1848, Bem Jozsef, a facut-o (si a fost facut pasa de Alep de catre sultan)... Tine de traditie. :-)))

samertx
samertx  •  14 Decembrie 2014, 12:24
Postat de adi_stelistul pe 14 Decembrie 2014, 12:19

Sunt total de acord. Spuneam doar ca simpla existenta a acordului de extradare dintre Romania si Ungaria nu e o garantie ca extradarea va avea loc. Daca, de exemplu, justitia maghiara s-ar pronunta impotriva (pe vicii de procedura, de pilda), nu cred ca presiunile internationale ar putea schimba ceva. Autoritatile maghiare ar invoca (pe buna dreptate) independenta justitiei. Nu vorbesc degeaba de vicii de procedura. N-ar fi exclus ca din Romania sa fie trimisa in Ungaria o cerere de extradare neconforma (de pilda), prin complicitatea cuiva de la noi. Speculez, desigur, dar...

Acordurile bilaterale primează.

rnb9
rnb9  •  14 Decembrie 2014, 12:21

Mai bine facea stadionul asta in Bucuresti pe terenul ala de pe Splaiul Unirii in Bucuresti daca avea propietate pe el.asa zice Paskani prin anii 2000 ca va contrui o esplanada cu 50 de etaje (desi nu cred ca in Bucuresti se poate) pe locul ala viran dar probabil acolo sunt 15 proprietari astia vor sa faca acolo district judiciar :))) poate de asta il tachineaza sa cedeze terenurile

bvd_magheru
bvd_magheru  •  14 Decembrie 2014, 12:20

sunt convins ca e un escroc caaci altfel nu ar fi fugit la arabi dar nu cred ca intentioneaza sa fuga cu banii in Ungaria pentru ca banuiesc ca cele 2 tzari au demult tratat de extradare si in plus amindoua sunt tzari Nato si U.E . Mai dergaba are nevoie de bani sa construiasca moschee in Iordania .

adi_stelistul
adi_stelistul  •  14 Decembrie 2014, 12:19
Postat de teodor.muresan pe 14 Decembrie 2014, 12:14

Nu sunt relevante exemplele. Cazul Priplata se petrecea pe la inceputurile anilor 90, iar de americani ce sa mai vorbin. Merg pe idea ca un cetatean american poate fi judecat doar in America. Cred si eu ca justitia maghiara ar pune bete-n roate, dar cred ca s-ar face presiuni europene. Plus ca, chiar daca ar fi liber nu ar mai putea iesi din Ungaria. Orice alt stat l-ar aresta si extrada.

Sunt total de acord. Spuneam doar ca simpla existenta a acordului de extradare dintre Romania si Ungaria nu e o garantie ca extradarea va avea loc. Daca, de exemplu, justitia maghiara s-ar pronunta impotriva (pe vicii de procedura, de pilda), nu cred ca presiunile internationale ar putea schimba ceva. Autoritatile maghiare ar invoca (pe buna dreptate) independenta justitiei. Nu vorbesc degeaba de vicii de procedura. N-ar fi exclus ca din Romania sa fie trimisa in Ungaria o cerere de extradare neconforma (de pilda), prin complicitatea cuiva de la noi. Speculez, desigur, dar...

saviola2_8
saviola2_8  •  14 Decembrie 2014, 12:14

serios? pai si nea Sandu ce=o sa faca daca dispare za bosz?

teodor.muresan
teodor.muresan  •  14 Decembrie 2014, 12:14
Postat de adi_stelistul pe 14 Decembrie 2014, 12:03

Lucrurile sunt foarte nuantate. In cazul unei cereri de extradare ar fi nevoie si de acceptul justitiei maghiare, daca Paszkany ar pleca in Ungaria. Accept deloc sigur. Cehia a refuzat o cerere legitima de extradare in cazul Frantisek Priplata, legat de asasinarea liderului sindical Sahleanu, SUA a refuzat cererea de extradare a lui Van Goethem in cazul Teo Peter. Chiar daca in principiu sunt de acord ca cineva care fuge de legea romana mai degraba s-ar refugia intr-o tara cu care Romania nu are acorduri de extradare, nu sunt de acord cu ideea pe care o sugerezi tu, anume ca existenta unui astfel de acord e suficient pentru ca extradarea sa se produca. Nu e suficient.

Nu sunt relevante exemplele. Cazul Priplata se petrecea pe la inceputurile anilor 90, iar de americani ce sa mai vorbin. Merg pe idea ca un cetatean american poate fi judecat doar in America. Cred si eu ca justitia maghiara ar pune bete-n roate, dar cred ca s-ar face presiuni europene. Plus ca, chiar daca ar fi liber nu ar mai putea iesi din Ungaria. Orice alt stat l-ar aresta si extrada.

rnb9
rnb9  •  14 Decembrie 2014, 12:10

Faceti campionat numai cu numele regiunilor plus RNB (abrevierea poate insemna regiunea noastra bucuresti) Maxim 6 echipe ajung pentru inceput. daca si celelalte regiuni dau semne ca pot sa joace in superliga numarul de echipe se va mari) Ar fi un campionat de profesionisti. defapt 2 campionate pe an unu primavara-vara altul vara-toamna in total vreo 30-35 de etape cu meciuri foarte bune, unele pe teren neutru unde sa se vada diferenta clara de valoare neinfluentata de teren. Normal nu ar trebui sa retrogradeze nimeni, dar 2 echipe pot retrograda.

  • 1
  • •••
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • •••
  • 30
Comentează