GSP SPECIAL  »  STIRI EXTRASPORT  »  CORONAVIRUS

Măsurile de relaxare pe care Gabriela Firea le vrea în București din 15 mai

Gabriela Firea, primarul general al Bucureștiului // sursă foto: Facebook @ Gabriela Firea +50   FOTO
Gabriela Firea, primarul general al Bucureștiului // sursă foto: Facebook @ Gabriela Firea

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 mai 2020 18:56

Gabriela Firea, primarul general din București, a dezvăluit că va propune Comitetului pentru Situații de Urgență redeschiderea parcurilor și cimitirelor pentru public odată cu 15 mai.

Deși Gabriela Firea susține redeschiderea parcurilor și cimitirelor pentru public odată cu ridicarea Stării de Urgență, aceasta nu își dorește ca aceeași măsură să fie adoptată pentru creșe, grădinițe și centrele de tip „After school”. „Riscul ar fi prea mare”, motivează primarul Capitalei, conform Hotnews.

Ultima oră » Bilanț în România: 13.163 de cazuri de COVID-19 confirmate » 4.869 de persoane s-au vindecat

Locurile de joacă rămân închise

Un alt aspect asupra căruia Gabriela Firea s-a pronunțat este acela al locurilor de joacă pentru copii: primarul consideră că ar trebui să rămână închise, fiind dificil pentru cei mici să înțeleagă că trebuie să mențină distanța între ei.

În schimb, deschiderea cinematografelor, muzeelor și a bibliotecilor va depinde de autorități și de evoluția pandemiei de COVID-19, conform spuselor edilului bucureștean. 

Numărul călătorilor care vor circula cu transportul în comun va fi limitat

Primarul a vorbit și despre măsurile care vor fi luate în privința mijloacelor de transport în comun: „Numărul călătorilor va trebui limitat pe fiecare mijloc de transport. Vom suplimenta acele linii STB care vor fi aglomerate”.

GALERIE FOTO. Cadre inedite din capitală, în plină pandemie de COVID-19

+45 FOTO

VIDEO EMOȚIONANT. România e puternică și se va întoarce și mai puternică!

Citește mai multe știri de actualitate despre COVID-19:

Cum se schimbă munca la birou după 15 mai » Alexandru Rafila explică măsurile împotriva răspândirii coronavirusului: decalarea programului, mai multă curățenie, măsurarea temperaturii

Cum vor arăta restaurantele și terasele din România, odată cu ridicarea Stării de Urgență » Planul autorităților: 2 metri între mese și maximum 8 persoane

Citește și:
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Campionate
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează