INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LYON - PSG 2-1

LYON - PSG 2-1 // » Fără Neymar, PSG pierde primul meci din acest sezon de Ligue 1!

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 februarie 2019 21:50

Olympique Lyon i-a administrat prima înfrângere din acest sezon campioanei PSG, scor 2-1. Neymar, accidentat, a lipsit de la parizieni.

Argentinianul Angel Di Maria a deschis scorul în minutul 7, după o gafă inexplicabilă în defensiva lui Lyon.

Moussa Dembele, atacantul de 22 de ani adus de la Celtic și ajuns la 4 goluri în ultimele 5 meciuri, a egalat cu o lovitură de cap. Areola a ieșit greșit pe centrarea lui Dubois, în minutul 33, și i-a permis tânărului atacant francez să îndeplinească o simplă formalitate.

2019 02 03t201334z 922836774 rc1a9718f700 rtrmadp 3 soccer france lyo psg +8 FOTO

Nabil Fekir a adus gazdele în avantaj imediat după pauză, în minutul 49, din penalty.

Campioana PSG suferă prima înfrângere din acest sezon, dar rămâne lider autoritar, cu 10 puncte peste Lille și două meciuri mai puțin disputate. Lyon e a treia în Franța.

Echipele de start

Lyon: Lopes - Dubois, Marcelo, Denayer, Mendy - Aouar, Ndombele - Traore, Fekir, Depay - M. Dembele
Rezerve: Gorgelin - Cheikh, Cornet, Morel, Terrier, Tete, Tousart
Antrenor: Bruno Genesio

PSG: Areola - Kehrer, Silva, Kimpembe - D. Alves, Marquinhos, Draxler, Bernat - Mbappe, Di Maria - Cavani
Rezerve: Buffon - Choupo-Moting, Diaby, Meunier, Nkunku, Nsoki, Paredes
Antrenor: Tomas Tuchel