INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER

S-a reaccidentat titularul lui Chivu. Doi jucători, out! » Decizia antrenorului pentru play-off-ul cu Bodo/Glimt

Hakan Calhanoglu (într-un duel cu Manuel Locatelli), în derby-ul de pe „Giuseppe Meazza” câștigat de Inter, 3-2 cu Juventus / Foto: Imago
Hakan Calhanoglu (într-un duel cu Manuel Locatelli), în derby-ul de pe „Giuseppe Meazza” câștigat de Inter, 3-2 cu Juventus / Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 17 februarie 2026, 11:35 / Actualizat marti, 17 februarie 2026 11:52

Hakan Calhanoglu (32 de ani) nu va efectua deplasarea cu Inter la jocul din prima manșă a play-off-ului de Champions League. Revenit după opt meciuri pe tușă în derby-ul cu Juventus, mijlocașul turc acuză probleme musculare și Chivu nu riscă o agravare a accidentării. Mai ales în condițiile din Norvegia, de la Bodo, cu gazon sintetic și vreme de iarnă.

Inter va pleca astăzi, la prânz, spre Norvegia, unde miercuri seară va disputa turul barajului pentru calificarea în „optimile” Ligii Campionilor.

Cristi Chivu a trebuit să-și lase doi mijlocași la Milano, ambii având probleme medicale și devenind indisponibili la partida cu Bodo/Glimt (ora 22:00, livetext pe GSP.ro, în direct la Digi Sport 1 și Prima Sport 1).

Hakan Calhanoglu resimte o oboseală musculară la gambă, iar Frattesi are febră și gastroenterită. Ambii rămân acasă!

Este vorba despre titularul Hakan Calhanoglu și despre rezerva Davide Frattesi. Turcul, care a stat pe tușă opt meciuri la Inter, a revenit sâmbătă, la 3-2 cu Juventus, meci în care a intrat în mintul 54, în locul lui Nicolo Barella, și acesta abia refăcut după o accidentare.

Așa cum anunță fcinternews.it, purtătorul tricoului nerazzurro cu numprul 20 resimte „o oboseală musculară la cvadricepsul gambei drepte și s-a luat decizia de a nu risca, mai ales că la Bodo se va juca pe un gazon sintetic)”.

S-a reaccidentat titularul lui Chivu. Doi jucători, out! » Decizia antrenorului pentru play-off-ul cu Bodo/Glimt
Hakan Calhanoglu, în derby-ul câștigat de Inter, 3-2 cu Juventus / Foto: Imago

Adversarul naționalei României de peste cinci săptămâni de la Istanbul, în semifinala play-off-ului pentru calificare la CM 2026, nu are însă probleme serioase și Cristi Chivu a ales să îl menajeze, așa cum e tentat să ofere o pauză pentru mai mulți titulari. Și a completat lotul cu Leonardo Bovo, de la echipa Prmavera.

La Milano va rămâne și Davide Frattesi. Folosit în șase din opt partide din grupa unică a Champions League (235 de minute, cu două prezențe ca titular), mijlocașul italian are febră și suferă de o gastroenterită. Din cauza cărora nici nu s-a putut pregăti în ultimele zile.

O echipă probabilă a lui Inter ar putea arăta astfel mâine seară: Sommer - Darmian, Acerbi, Bastoni - Diouf, Barella, Sucic, Mkhitaryan, Carlos Augusto - M. Thuram, Bonny.

„Antrenament fizic țintit și conservare inteligentă, un fel de Feng Shui mental. Reorganizați-vă gândurile și resetați-vă!”

Apropo de pregătire, antrenorul român a luat două decizii importante înaintea deplasării în Norvegia. Prima a fost că și-a luat echipa de la baza din Appiano Gentile și a dus-o la un teren cu iarbă artificială, unde se pregătesc juniorii lui Inter. Pentru ca jucătorii săi să se acomodeze la gazonul sintetic de la Bodo.

S-a reaccidentat titularul lui Chivu. Doi jucători, out! » Decizia antrenorului pentru play-off-ul cu Bodo/Glimt
Cristi Chivu pregătește turul play-off-ului Ligii Campionilor cu Bodo/Glimt / Foto: inter.it

„Pentru prima dată în acest sezon, Chivu și-a dus echipa la Interell, alegând genul de concentrare la care te-ai aștepta pentru meciurile cheie. Nu vrea repercusiuni după controversa arbitrală de sâmbăta trecută și nici ca acea furtună să aibă repercusiuni în prima manșă a playoff-ului.

Chivu cere ca toată negativitatea acumulată împotriva lui Bastoni, individual și la nivel de echipă, să fie transformată în energie pozitivă și motivație suplimentară pentru a depăși testul norvegian.

Antrenament fizic țintit și conservare mentală inteligentă, cu un fel de Feng Shui mental. Reorganizați-vă gândurile, resetați-vă și îndepărtați norii care au umbrit chiar și prima victorie importantă a sezonului”, scrie astăzi La Gazzetta dello Sport.

Chivu încearcă să-și consolideze cele două echipe: Inter din Liga Campionilor și cel cu Lecce, care iese de după munții de zăpadă. Este o chestiune de alegeri, rotații, posibile perioade de odihnă și, prin urmare, formații. Bodo este o răscruce de drumuri, Chivu știe asta. Din acest motiv, acum mai mult ca niciodată, își dorește un Inter solid
La Gazzetta dello Sport, cotidian italian

La conferința de presă de diseară, Baston va rupe tăcerea!

Tehnicianul liderului din Serie A a schimbat programul obișnuit al unei deplasări europene. Inter nu mai face „rifinitura”, adică nu mai efectuează ședința de pregătire acasă, ci a mutat antrenamentul „în deplasare”, pe Aspmyra Stadion, tot ca să testeze suprafața de joc a confruntării cu Bodo/Glimt.

S-a reaccidentat titularul lui Chivu. Doi jucători, out! » Decizia antrenorului pentru play-off-ul cu Bodo/Glimt
Arbitrul Federico La Penna îl elimină pe Kalulu în finalul primei reprize a derby-ului Inter - Juventus 3-2 / Foto: Imago

La conferința de presă din această seară, va fi prezent și Alessandro Bastoni. Fundașul nerazzurro, care a provocat scandalul la derby-ul cu Juventus, este așteptat să-și expună punctul de vedere după ce a fost atacat și criticat din toate părțile.

Ba chiar și amenințat cu moartea pe rețelele sociale, motiv pentru care internaționalul italian și soția sa, Camilla, și-au închis conturile și au evitat orice declarație.

Citește și:
„Sorinel voia să intre cu mașina în beton” » Adrian Porumboiu, reacție violentă, „aprins” de interviul din GSP
Superliga
„Sorinel voia să intre cu mașina în beton” » Adrian Porumboiu, reacție violentă, „aprins” de interviul din GSP
„Ai grijă, frate!” » Iubita starului din Premier League a stârnit o „furtună” pe internet cu ultima postare
Campionate
„Ai grijă, frate!” » Iubita starului din Premier League a stârnit o „furtună” pe internet cu ultima postare
Se califică FCSB automat în play-off cu 3 victorii din 3? Supercomputerul a simulat toate variantele și a dat verdictul
Superliga
Se califică FCSB automat în play-off cu 3 victorii din 3? Supercomputerul a simulat toate variantele și a dat verdictul
Stenograme incredibile: cum negocia Craiova Maxima vânzarea de meciuri! Cămătaru: „Mi-a dat zece «garoafe»” + „«Materialul» e la Ștefănescu!” » Reacția: „Să fie de capu' lor!”
Special
Stenograme incredibile: cum negocia Craiova Maxima vânzarea de meciuri! Cămătaru: „Mi-a dat zece «garoafe»” + „«Materialul» e la Ștefănescu!” » Reacția: „Să fie de capu' lor!”
Dacia va primi un motor revoluționar, care consumă 3,3 litri/100 km
Profit.ro
Dacia va primi un motor revoluționar, care consumă 3,3 litri/100 km
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Mihai Tentea și George Iordache, manșă a doua senzațională în proba de bob-2 la Milano Cortina! » Românii sunt pe 5 la mijlocul concursului

Campionul României a semnat cu Asia Express! GSP are toate detaliile


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează
Close