INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ITALIA - SUEDIA 1-0

VIDEO + FOTO Italia a devenit a doua echipă calificată din grupe după victoria cu Suedia, scor 1-0

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 iunie 2016 17:52

Italia a învins Suedia în etapa a doua din Grupa E de la Campionatul European, scor 1-0, și a devenit astfel a doua formație calificată în "optimi", după Franța.

ITALIA - SUEDIA 1-0
A marcat: Eder 88

VIDEO / TEXT

Cele două defensive au funcționat foarte bine în prima repriză, iar în timpul în care au lăsat breșe în apărare ofensivele ambelor formații n-au reușit să schimbe scorul de pe tabelă.

Partea a doua a fost cu un plus pentru Italia, care a ratat în două rânduri prin Parolo. Zlatan a ieșit și el la rampă, însă într-un mod negativ. Suedezul a primit o pasă la doi metri de buturile adverse și a ratat singur cu poarta goală, însă între timp arbitrul asistent dictase ofsaid.

În minutul 88, Eder a dat lovitura după o acțiune individuală de toată frumusețea.

După acest meci, Italia se menține pe locul 1, cu 6 puncte, în timp ce pe poziția secundă sunt Irlanda și Suedia cu câte un punct. Mâine vor juca celelalte două echipe din grupă: Belgia - Irlanda.

"A fost o partidă dificilă. În prima repriză am fost mai obosiți. Ocaziile importante le-am avut noi în repriza a doua. Puteam să marcăm mai devreme. E extraordinar că după primele meciuri ne-am calificat în optimi" Antonio Conte, selecționer Italia

Echipe de start:

Italia: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi, Giaccherini, Florenzi - Pelle, Eder

Suedia: Isaksson -  Johansson, Lindelof, Granqvist, Olsson -  Larsson, Ekdal, Kallstrom, Forsberg - Guidetti, Ibrahimovici

După 2-0 cu Belgia, Italia, vicecampioana europeană, este la un pas de calificarea în optimi, dacă se va impune astăzi.

Suedia vine după 1-1 cu Irlanda și are nevoie de victorie pentru a menține șanse mari la calificare.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”