LIGA CAMPIONILOR  ·  LIGA CAMPIONILOR

Costel Gâlcă a intrat în rîndul antrenorilor care au ratat calificările echipelor româneşti în grupele UCL

Costel Gâlcă
Costel Gâlcă

Articol de - Publicat joi, 28 august 2014 00:00 / Actualizat joi, 28 august 2014 13:52

Din păcate pentru fotbalul românesc, calificarea ratată aseară de Steaua în faţa bulgarilor de la Ludogoreţ nu este unică.
Din 1992 şi pînă astăzi, Dinamo, Rapid sau FC Timişoara au fost la un pas să realizeze obiectivul pe care toate echipele importante din Liga 1 şi-l propun la începutul fiecărei ediţii de campionat, şi anume calificarea în UEFA Champions League.

Antrenori care au ratat calificarea în UCL
92/93, Dinamo-OM 0-0 / 0-2, Alexandru Moldovan
93/94, Monaco-Steaua 4-1/0-1, Emeric Ienei
97/98, Steaua-PSG 3-0/0-5, Mihai Stoichiţă
98/99, Steaua-Panathinaikos A 2-2/3-6, Mihai Stoichiţă
99/00, Rapid-Skonto Riga 3-3/1-2, Mircea Lucescu

00/01, Dinamo-Polinia Varsovia 3-4/1-3, Cornel Dinu
01/02, Steaua-Dinamo Kiev 2-4/1-1, Victor Piţurcă
02/03, FC Brugges-Dinamo 3-1/1-0, Cornel Dinu
03/04, Rapid-Anderlecht 0-0/2-3, Mircea Rednic
04/05, Dinamo-MU 1-2/0-3, Ioan Andone
05/06, Steaua-Rosenborg 1-1/2-3, Oleg Protasov
07/08, Lazio-Dinamo 1-1/3-1, Mircea Rednic
09/10, FC Timisoara-Stuttgart 0-2/0-2, Ioan O. Sabau

10/11, Urziceni-Zenit 0-0/0-1, Ronny Levy
11/12, Twente-Vaslui 2-0/0-0, Viorel Hizo
12/13, Fenerbahce-Vaslui 1-1/1-4, Marius Şumudică
14/15, Steaua-Ludogorets 1-0 / 0-1, Costel Gâlcă



Elena Ceauşescu a vizitat Facultatea de Chimie, iar liftul NU mergea. Etajele Universităţii erau URIAȘE. Ce-a urmat pare ireal, dar e cât se poate de adevărat
Libertatea
Comentarii (1)
slim10  •  28 August 2014, 16:28

La faza aia cu poli - stuttgart acasa la poli era 0-2 la stuttgart si 0-0 la ei

Vezi toate comentariile (1 )
Comentează
Agenda
Oră Competiție / Post TV
13:00 Tenis, WTA
Turneul din Roma
Digi 3
14:00 Fotbal, Ligue 1
Nice - PSG
Digi 4, Telekom 4
15:00 Handbal F, Liga Campionilor
Team Esbjerg - CSM București
Digi 1, Telekom 1, Look Plus
16:30 Fotbal, Bundesliga
Leipzig - Mainz
Digi 3, Telekom 3
16:30 Fotbal, Liga 1
FC Botoșani - Clinceni
Digi 1, Telekom 1, Look Plus
18:45 Fotbal, Liga 1
UTA - Poli Iași
Digi 1, Telekom 1, Look Plus
19:00 Fotbal, Serie A
Sassuolo - Cagliari
Digi 2, Telekom 2
19:00 Fotbal, Bundesliga
Wolfsburg - Leverkusen
Digi 3
19:30 Fotbal, Ligue 1
Granada - Alaves
Digi 4
21:30 Fotbal, Liga 1
FCSB - FC Argeș
Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:45 Fotbal, Serie A
Juventus - Sampdoria
Digi 3
22:00 Fotbal, La Liga
Real Sociedad - Real Madrid
Digi 2, Telekom 2
22:00 Fotbal, Ligue 1
Marseille - Lille
Digi 4, Telekom 4
Program TV complet

Liga 1