INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA / BOLOGNA - FIORENTINA 1-3

Adrian Mutu, 101 carate

Adrian Mutu
Adrian Mutu

Articol de - Publicat marti, 03 februarie 2009 00:00

Refăcut după luxaţia la cot, Adrian Mutu a reuşit "doppietta" în primul sfert de oră. "Briliantul" a depăşit ieri suta de goluri marcate în Italia

Fantastică revenire pentru Mutu! A stat trei săptămîni pe tuşă, după a doua luxaţie la cotul stîng, dar nu a avut nevoie decît de un sfert de oră ca să "explodeze" ieri la Bologna. "Doppietta" reuşită pentru Fiorentina, amînată cu 24 de ore din cauza zăpezii şi a doua în acest sezon, l-a propulsat în clubul select al celor cu peste 100 de goluri marcate în Italia.

Titularizat de Prandelli, "Briliantul" n-a părut deloc incomodat de cotiera purtată. S-a mişcat dezinvolt, nederanjat de terenul mlăştinos, şi a dus excelent meciul 89 de minute, deşi avea în picioare doar cîteva antrenamente. Primele două şuturi la poartă, ambele cu dreptul, au scuturat plasa, după acţiuni trase la indigo, din pasele lungi ale lui Montolivo. Execuţia pretenţioasă din minutul 6, exterior fără preluare, merită un premiu de frumuseţe.

După pauză, revenit cu o bentiţă pe cap, n-a mai fost la fel de precis. A ratat singur cu Antonioli ocazia hat-trick-ului, preferînd să şuteze în locul pasei la Gilardino. A alergat mult însă, a făcut presing, a dat pase bune şi abia în final Prandelli l-a retras pe bancă. Iar după meci, s-a dezbrăcat de pelerină şi a mers ca un erou să primească aplauzele galeriei viola.

Gol după fiecare accidentare
Pauza îi face bine lui Mutu. Şi după prima luxaţie la cot, suferită înaintea amicalului cu Letonia, "Il Fenomeno" a lipsit tot trei săptămîni, dar cînd a revenit a marcat imediat. Un gol în deplasarea de la Napoli, unde Fiorentina a pierdut însă (1-2). A treia oară cînd s-a întors după accidentare a reuşit tot o "dublă". Pe 26 octombrie, tot "afară", într-un meci terminat la Palermo cu acelaşi rezultat (3-1) de ieri. A fost prima "doppietta" din acest sezon, semnată tot rapid, în 22 de minute.

Era pregătit pentru golul 100!
De o lună şi jumătate visa să atingă pragul sutei de goluri. Nu a marcat cu Sampdoria, nici cu Lecce, meci în care şi-a luxat iar cotul, apoi a lipsit. Mutu s-a pregătit aşteptînd ziua în care va marca din nou. Ieri, după reuşita de generic TV de la Bologna, şi-a scos tricoul de joc şi a arătat galeriei un maiou alb înscris cu cifra 100, sub care era pictat un diamant uriaş, cu trimitere la porecla sa, "Briliantul". N-a mai contat că arbitrul Orsato i-a arătat apoi cartonaşul galben.

"Nu m-am gîndit la golul 100, ci doar să joc bine. Mi-a fost frică să îmbrac acel tricou. Mă gîndeam că-mi va purta ghinion"
Adrian Mutu, atacant Fiorentina

"A jucat extraordinar. Mutu rămîne un jucător indispensabil echipei şi cu el în teren absolut orice devine posibil"
Cesare Prandelli, antrenor Fiorentina

10 goluri a reuşit Mutu pentru Fiorentina în acest sezon, 8 în campionat şi două în Champions League

Lovitură dură pentru Dinamo în mercato » „Câinii” au fost blocați, jucătorul semnează contractul în Superligă

„Oltenia” din Munchen » „În urmă cu 10-15 ani, totul era mai bine în Germania! Acum, viața e la fel ca în România”

Leonard Doroftei explică cum a slăbit 20 de kilograme într-un timp record: „Alcoolul schimbă vieți. Am avut un moment în care am luat-o razna”