SPORTURI  »  ALTELE  »  SCHI ALPIN / CUPA MONDIALĂ

Mikaela Shiffrin a ajuns la 103 victorii în Cupa Mondială, după ce ce s-a impus în slalomul de la Gurgl

Mikaella Shiffrin sărbătorind victoria cu numărul 103 în Cupa Mondială Foto: Imago Images
Mikaella Shiffrin sărbătorind victoria cu numărul 103 în Cupa Mondială Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 23 noiembrie 2025 20:01 / Actualizat duminica, 23 noiembrie 2025 20:02

Schioara americană Mikaela Shiffrin (30 de ani) și-a continuat dominația în slalom cu o victorie autoritară la Gurgl (Austria) și un record de victorii în Cupa Mondială de schi alpin extins la 103.

Una dintre marile speranțe ale echipei SUA care se îndreaptă spre Jocurile Olimpice de la Milano-Cortina din februarie viitor, sportiva în vârstă de 30 de ani a obținut două victorii din două în această disciplină tehnică la Gurgl, cu o altă prestație impresionantă și agresivă.

Lara Colturi, în vârstă de 19 ani, care schiază pentru Albania, dar este născută în Italia și e fiica medaliatei cu aur la Super-G la Jocurile Olimpice din 2002, Daniela Ceccarelli, a terminat pe locul al doilea, iar campioana mondială în exercițiu, Camille Rast, din Elveția, pe locul al treilea.

Primele două poziții au fost aceleași ca la slalomul de deschidere de la Levi (Finlanda), Shiffrin fiind cu 0,31 mai rapidă decât Colturi în prima manșă și mărindu-și avantajul la 1,23 la final, după ce a fost cea mai iute și în a doua manșă.

Podiumul a fost exact la fel cu cel de anul trecut, în aceeași probă, în stațiunea respectivă, Shiffrin sărbătorind atunci cea de-a 99-a victorie.

Mikaela Shiffrin: „A fost foarte frumos cu soarele în a doua manșă”

Mikaela Shiffrin a ajuns la 103 victorii în Cupa Mondială, după ce ce s-a impus în slalomul de la Gurgl
Mikaela Shiffrin concurând în slalomul de la Gurgl Foto: Imago Images

A trebuit să mă străduiesc foarte mult, dar a fost foarte frumos cu soarele în a doua manșă”, a spus Shiffrin, care are acum un total-record de 66 de victorii în Cupa Mondială la slalom. „Îmi amintesc că anul trecut era foarte întuneric, așa că aceasta a fost o surpriză foarte plăcută”, a adăugat.

„A fost exact cum mă așteptam. Nu a fost ușor, dar știam că celelalte concurente mă presau, așa că nu aveam de ales, trebuia să merg mai departe”, a mai spus americanca după încheierea întrecerii.

Aceasta a fost cea de-a 60-a cursă a lui Colturi în Cupa Mondială, iar la final a fost surprinsă de cele două podiumuri consecutive reușite.

Zăpada era foarte moale și, când am văzut-o, am făcut o primă inspecție și m-am gândit: «Ah, probabil că nu e ziua mea»”, a spus ea.

Croata Zrinka Ljutic, care a câștigat Globul de Cristal la slalom în sezonul trecut, a ratat o poartă în a doua manșă, în timp ce austriaca Katharina Liensberger, medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2022, nu a reușit să termine prima parte a întrecerii.

Următoarele curse din circuitul tehnic feminin vor avea loc la Copper Mountain, Colorado, la sfârșitul lunii, iar Shiffrin așteaptă cu nerăbdare să petreacă ceva timp acasă.

Trebuie să mă antrenez din nou pentru slalomul uriaș și sunt foarte entuziasmată să merg la Copper. Voi dormi în patul meu pentru prima dată în acest sezon”, a spus ea.

Citește și:
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
Campionate
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
S-a încheiat discuția! Gigi Becali, anunț după negocierile cu Al Gharafa
Superliga
S-a încheiat discuția! Gigi Becali, anunț după negocierile cu Al Gharafa
Gino Iorgulescu anunță un cutremur în Superliga: „Ar putea să nu termine campionatul”
Superliga
Gino Iorgulescu anunță un cutremur în Superliga: „Ar putea să nu termine campionatul”
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Superliga
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Profit.ro
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează