FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - FCSB 0-2

Ilie Dumitrescu, 3 concluzii după Oțelul - FCSB: „Încă un experiment al lui Gigi”

Oțelul - FCSB 0-2 » Expertul TV Ilie Dumitrescu, 54 de ani, a analizat confruntarea din etapa #3 a Superligii. +27   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 30 iulie 2023 07:31 / Actualizat duminica, 30 iulie 2023 09:38

În direct la „Digi Sport Special”, „Mister” a vorbit despre ideea lui Gigi Becali de a-l vedea „9 fals” și pe Tavi Popescu, a pus lupa pe prima partidă a lui Vlad Chiricheș în roș-albastru după 10 ani și a conchis că vicecampioana are un lot valoros.

Basarab Panduru vede deja echipele retrogradate din Superliga: „Sunt cele mai slabe”
RETROGRADARE

Ilie Dumitrescu, după Oțelul - FCSB 0-2...

• crede că Becali a dorit să-l vadă pe Tavi Popescu în poziția de „9 fals”: „L-am văzut și pe Tavi azi «nouă fals». Încă un experiment al lui Gigi. Ce-a zis? «Dacă poate să joace Băluță, să joace și Tavi, că are tehnică superioară, intră în combinații...»”

• apreciază că FCSB are un lot bun, cu multe variante: „Este o competiție pe post la FCSB. E și Miculescu, e și Băluță, e Cordea, e Coman. Sunt soluții. Îl ai și pe Edjouma, îl ai și pe Ovidiu Popescu. FCSB are jucători de valoare

• e de părere că Vlad Chiricheș mai are nevoie de timp:Are nevoie de ritm. Nu l-am văzut să facă progresie cu mingea la picior. Primea de la Dawa, putea să treacă de prima linie, dar nu a făcut-o. E la început, dar se vede că are calitate. Mă uitam la el cum căuta soluția...”

Oțelul - FCSB / FOTO: Cristi Preda (GSP)
Vlad Chiricheș a rezistat 63 de minute în Oțelul - FCSB / foto: Cristi Preda (GSP)
+23 FOTO

VIDEO. Octavian Popescu, eurogol în Oțelul Galați - FCSB

Mai multe articole despre Oțelul - FCSB:

Elias Charalambous, analiză la cald: „Agresivitatea a scăzut, nu îmi explic” + De ce l-a scos pe Vlad Chiricheș
OȚELUL - FCSB 0-2
„Nu e așa cum vor fanii!” » Dorinel Munteanu a avut de transmis un mesaj, după eșecul cu FCSB

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!

Comentarii (18)
freddy
freddy  •  30 Iulie 2023, 19:02
Postat de lefter_popescu pe 30 Iulie 2023, 18:49

Amice asta e cusurul tău...ai uitat sau poate ești de rea credință, cand Rapidului i-au fost anulate doua lovituri de 11 m pt ca au întrat adversarii în teren. Dar când au ratat, nici arbitrul și nici cei de la VAR nu au decis repetarea. Un alt "ajutor al arbitrilor a fost ,când intr-un meci cu Petrolul , centralul a decis de 3 ori repetarea loviturii de la 11m, doar doar petroliștii sa înscrie...însă Popa ( acum la Torino) se tot ambitiona sa nu primească gol. Dacă în finala CCE , arbitrul ar fi procedat la fel, niciodată Duckadam nu ar fi aparat 4 penalty-uri. Am sa amintesc de golul macat regulamentar de Papeau și anulat pt. ca la bara opusa se afla un jucător al Rapidului- pe aceeași linie cu portarul. Sau în meciul cu Mioveni , un alt gol înscris de Dungagjic a fost anulat pt ca Sefer era cu un fundaș lângă bara opusa atacantului. Nu mai vorbesc de accidentarea lui Papeau ( ieșit 5 luni ) iar adversarul nu a primit măcar un galben. E adevărat ca la fcsb Dawa , spre finalul primei reprize l-a faultat dur pe Bauza ( care nu a mai putut juca) și nu a primit măcar un galben. Tot Dawa îl faultează din spate ( ca ultim aparator ) pe Alibec , primește rosu dar nu părăsește terenul de joc timp 2 minute ( de teama lui Gigi Valiza) .Mai mult,nu pleacă la cabine , se mai pierd 1- 1,5 minute . În final se așează în buza tunelului. Dar surpriza vine când comisia nu-l sancționează cu 3 etape pt atitudine nesportiva, ba nici cu doua etape ,ci fundașul fcsbist primește doar o et

Ce sa zic? Îmi amintesc doar ce ne ați făcut în meciul direct... Ne ați rupt picioarele. Hai sa o lăsăm asa. Nu sunteți voi defavorizați cum nu suntem nici noi

lefter_popescu
lefter_popescu  •  30 Iulie 2023, 18:49
Postat de freddy pe 30 Iulie 2023, 15:42

Sa fii rapidist și sa te vaiti de arbitraj este culmea tupeului de cartier Giulesti.

freddy
freddy  •  30 Iulie 2023, 15:42
Postat de lefter_popescu pe 30 Iulie 2023, 11:05

...ca de obicei, când fcsb are mare nevoie, VAR-ul " își face datoria". În rest mare bulan și un chiriches care de la început si-dat în petec cu gafele lui atât cât sa ne aducem aminte de el. Putea da cel mai " interesant " autogol după toate gloabele pământești. PS- În meciul Rapid -Botosani, când Dungandjic a fost faultat în careu VAR-ul a "dormit pe el". Iată o mostra de greșeli în care Rapid are 0-1 la vale și Fcsb 1-0 la deal.