INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PARMA

VIDEO Dennis Man, în mare formă la Parma » „Dublă” în prima repriză cu Ascoli

Dennis Man / foto: Twitter @Parma

Articol de - Publicat sambata, 28 octombrie 2023 19:21 / Actualizat duminica, 29 octombrie 2023 09:19

Dennis Man (25 de ani), extrema dreapta de la Parma, a marcat o „dublă” în prima repriză cu Ascoli, scor 3-1, în Serie B.

Internaționalul român a deschis scorul în minutul 8, reușind al 4-lea gol în actuala stagiune din Serie B. Ascoli a egalat în după doar 5 minute, prin Caligara.

El Clasico nebun decis în 90+2 » Barcelona domină tot meciul, dar Real Madrid smulge victoria! Bellingham, execuție de zile mari
BARCELONA - REAL MADRID 1-2

Dennis Man, „dublă” pentru Parma

Man nu s-a lăsat și a dat și al doilea gol pentru Parma. În minutul 35, a rămas cu noroc la mingea după un dribling în care și a marcat din apropiere. Bernabe a stabilit scorul final, 3-1 pentru Parma, cu un gol marcat în minutul 54.

Parma e lider în Serie B după 11 etape și are un avans de 5 puncte față de urmăritoare.

Man e cel mai în formă jucător al „cruciaților”, cu 5 goluri și un assist în 8 meciuri de campionat în această stagiune. Românul a punctat și etapa trecută, la 2-1 cu Como.

Man are și un gol  în Cupa Italiei și e pe val înainte de meciurile echipei naționale cu Israel (18 noiembrie) și Elveția (21 noiembrie), decisive pentru Euro 2024. Dennis e pe lista preliminară a lui Edi Iordănescu și va fi în lotul final.

Man e la cel mai bun început de sezon de când s-a transferat la Parma, în 2021. În stagiunea precedentă a marcat de 6 ori în 30 de meciuri în campionat.

Cine rămâne în Superligă, cine pică în Liga 2 » CALCULE la retrogradare în timp real

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga