SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

VIDEO Novak Djokovic, la două victorii de marele record » Calificare în semifinalele Roland Garros, după un meci de aproape 4 ore

Novak Djokovic/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 06 iunie 2023 21:06 / Actualizat miercuri, 07 iunie 2023 00:14

Novak Djokovic (36 de ani, 3 ATP) s-a calificat în semifinalele Roland Garros, după victoria din sferturi cu Karen Khachanov (27 de ani, 11 ATP), scor 4-6, 7-6 (0), 6-2, 6-4.

„Nole” a avut nevoie de 3 ore și 43 de minute pentru a trece de jucătorul rus și e la doar două victorii de cucerirea Roland Garros, al 23-lea Grand Slam din cariera. Momentan, împarte recordul în tenisul masculin cu Rafael Nadal, ambii cu 22 de trofee de Mare Șlem.

„Sprijini războiul? Îl sprijini pe Lukașenko?” » După victoria cu ucraineanca Elina Svitolina, Aryna Sabalenka n-a mai ocolit răspunsul
Roland Garros

Djokovic, în semifinale la Roland Garros

Djokovic a început slab sfertul cu Khachanov, pierdut primul set după ce rusul a făcut break. Karen nu a avut probleme pe serviciul său și s-a impus cu 6-4. Setul secund a fost extrem de echilibrat, până în tie-break. Djokovic și Kachanov au mers cap la cap, au câștigat de fiecare dată pe propriul serviciu.

„Nole” l-a spulberat însă pe rus în tie-break și a început marșul spre succes. A făcut două break-uri în setul 3 și s-a impus fără emoții, 6-2, fără să mai cedeze punct pe serviciul său. Echilibrul în setul 4 s-a rupt la 4-4.

Djokovic a câștigat ultimele două game-uri la zero și a ajuns în semifinală. Acolo va da peste Carlos Alcaraz (20 de ani, 1 ATP).

45 de semifinalela turneele de Grand Slam are Novak Djokovic, la fel ca Roger Federer și Chris Evert, conform Opta

Novak Djokovic: „De acolo, am jucat mult mai sus”

„Cred că și datorită jocului lui am jucat eu slab în primele două seturi. Nu mi-am găsit ritmul, am greșit mult. Am intrat greu în meci, dar apoi am jucat tie-break-ul perfect în setul doi și de acolo am jucat mult mai sus ca nivel. În finalul setului 4 a reușit re-break-ul, dar una peste alta a fost o mare bătălie, așa cum mă așteptam.

Sunt sferturi de finală la un Grand Slam, nu o să-ți facă nimeni cadou victoria. Sunt fericit că am trecut de această mare provocare astăzi. Am un mare respect pentru Karen, este un mare luptător, un mare jucător. Îi urez multă baftă în continuare”, a declarat Novak Djokovic, potrivit Eurosport.

VIDEO. Rezumatul meciului Djokovic - Khachanov

Probleme cu insulina pentru Alexander Zverev:  „Ce nu arată bine? Ar crede cineva că mă dopez? ”
INEDIT
Probleme cu insulina pentru Alexander Zverev: „Ce nu arată bine? Ar crede cineva că mă dopez? ”
Sabalenka a eliminat-o pe Svitolina de la Roland Garros, apoi ucraineanca a lăsat-o cu ochii în soare la fileu
ROLAND GARROS

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!