FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - CSU CRAIOVA 1-2

VIDEO Becali e mirat de Mititelu: „N-am înțeles ce s-a întâmplat cu el”

Gigi Becali, patronul FCSB, se declară mirat de declarațiile lui Adrian Mititelu de la finalul derby-ului FCU Craiova - CSU Craiova 1-2. Motivul? Mititelu nu a făcut un scandal atât de mare așa cum se aștepta Becali. +33   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 08 august 2022 17:30 / Actualizat luni, 08 august 2022 17:46

Eu m-am mirat când l-am văzut după meci pe Mititelu că vorbește atât de calm și de echilibrat. Nu înțelegeam ce oare se întâmplă cu el, dar apoi mi-am dat seama că omul nu a avut toate informațiile. Însă, bă tată, omul chiar are acum dreptate să facă scandal”, a declarat Becali, conform ProSport

Florinel Coman, gata să joace după o recuperare uluitoare chiar și pentru lumea medicală! A avut o ruptură de 18 cm, dar joi, la meciul cu Dunajska Streda, va fi cel puțin pe bancă
FCSB

Gigi Becali, patron FCSB: „Vassaras trebuie să aibă o discuție cu Kovacs și să îl trezească”

Concret, Becali face referire la faza din prelungirile primei reprize, când CS Universitatea Craiova a beneficiat de al doilea penalty. Patronul FCSB susține că Istvan Kovacs a greșit:

„Nu poți să nu te duci să revezi faza aia. Vassaras trebuie să aibă o discuție cu Kovacs și să îl trezească. Mândria te poate trage rău de tot în jos, iar noi am adus VAR-ul în România să corectăm unele greșeli. Dacă ți s-a și spus în cască, așa cum spune Mititelu, atunci e strigător la cer ceea ce a putut să facă Kovacs.

Din cauza mândriei tale, tu, Kovacs, poți să influențezi într-un astfel de meci și lupta la titlu, iar eu nu vreau să simt pe propria piele ce a simțit Mititelu în meciul ăsta. Dacă se ducea să revadă faza, să fiți sigur că anula decizia acordării acelui penalty. Însă Kovacs e prea mândru de el și nu vrea să accepte că greșește”.

• CONTEXT: Kovacs a acordat în mod eronat o lovitură de la 11 metri în prelungirile primei părți, reluările TV arată că s-a păcălit!
  • Hanca a executat o lovitură liberă, mingea l-a lovit pe Bahassa, aflat în zid, balonul ștergând fruntea jucătorului în albastru.
  • „Centralul” Kovacs, bine poziționat, a considerat că mingea l-ar fi lovit pe jucător în brațul ridicat și a indicat penalty, în ciuda protestelor. Arbitrul n-a mai revăzut faza la monitorul VAR.
  • Motivul pentru care n-a revăzut faza? „Cei din cabina VAR intervin doar când ceva e evident. Arbitrul a fluierat pentru că a văzut. Când arbitrul nu ia o decizie, pentru că are dubii și nu a văzut, iar VAR-ul are semne de întrebare, îl cheamă să revadă fază. Când arbitrul ia o decizie, înseamnă că a văzut”.

FCU Craiova - CSU Craiova » Faza penalty-ului din prelungirile primei reprize

Gigi Becali, patron FCSB: „Mititelu l-a dominat clar pe Rotaru în prima repriză”

Vă spun foarte sincer că am ținut cu Mititelu, iar ceea ce am văzut eu în prima repriză nu am văzut niciodată. Ca o echipa a lui Rotaru să fie dominată în halul ăsta... Mititelu l-a dominat clar pe Rotaru în prima repriză, dar s-a făcut 2-0 tot pentru Rotaru. Voi ați mai văzut vreodată așa ceva? Meciul s-a jucat în prima repriză doar la poarta lui Lazar, iar la cabine tot ei au intrat în avantaj.

Și vreau să vă mai spun ceva: aseară mi-am dat seama că Mititelu ăsta chiar are o echipă bună. Iar dacă juca Bauza, nu știu pe unde mai scotea Rotaru cămașa. Au avut noroc cu greșeala de arbitraj, dar și cu faptul că nu a jucat Bauza. Craiova lui Mititelu a jucat bine cu CFR, a spulberat-o, iar noi nu am putut să îi batem la București

Gigi Becali, patron FCSB

VIDEO. Ce a spus Adrian Mititelu după FCU Craiova - CSU Craiova 1-2: „Strângem din dinți, ce să facem?”

+29 FOTO

Adrian Mititelu jr., dezlănțuit: „Un penalty care nu există” + atac vehement la adresa lui Istvan Kovacs
FCU Craiova - CSU Craiova
Momentul ratat de camerele TV » Ce s-a întâmplat după golul marcat Hanca în derby-ul cu FCU Craiova