FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - SEPSI OSK

Farul - Sepsi, ÎNTRERUPT din cauza scandărilor xenofobe!

Farul - Sepsi, ÎNTRERUPT din cauza scandărilor rasiste

Articol de - Publicat vineri, 03 mai 2024 20:49 / Actualizat vineri, 03 mai 2024 22:21

Meciul dintre Farul și Sepsi OSK a fost întrerupt în minutul 42, după ce galeria gazdelor a apelat în mod repetat la scandări xenofobe! După aproximativ două minute, jocul a fost reluat și dus până la capăt, oaspeții câștigând cu 4-1.

Farul avea o singură opțiune cu Sepsi OSK, victoria, pentru a fi în continuare în lupta pentru un loc pe podium și, implicit, participarea în cupele europene.

Prima repriză a fost de coșmar pentru elevii lui Gică Hagi. Pavol Safranko a înscris de 3 ori în primele 33 de minute și i-a îngenuncheat pe „marinari”.

Dani Coman dezvăluie TREI cluburi cu care tratează: „Rapid? Dacă-mi oferă 50.000 de euro pe lună...”
NEGOCIERI

Farul - Sepsi, ÎNTRERUPT din cauza scandărilor xenofobe

După minutul 35, galeria gazdelor a început să scandeze lozinci xenofobe la adresa oaspeților. Crainicul arenei i-a avertizat pe spectatori în două rânduri să înceteze, dar nu s-a întâmplat. În minutul 42, „centralul” Adrian Viorel Cojocaru a întrerupt partida, ultrașii scandând necontenit cuvinte greu de reprodus: „Ale-ale, ale-ale / Să-ți dăm la **** bozgore!”.

La două minute distanță, „centralul” a reluat jocul, după ce galeria a schimbat repertoriul, scandând în schimb „România, România”, „Libertate pentru suporteri” sau înjurând Federația Română de Fotbal.

La calmarea ultrașilor au contribuit și jucătorii Farului, care au mers în fața galeriei și le-au cerut liderilor să înceteze cu scandările xenofobe. Întreruperile din prima parte au făcut ca repriza să fie prelungită cu 7 minute.

Cei care au dat piept cu ultrașii sunt Grameni, Mihai Popescu, Ionuț Vînă, Alexandru Buzbuchi și Dragoș Nedelcu.

Cu FCU Craiova, meciul a fost oprit!

Cei de la Sepsi au trăit scene similare în ianuarie 2023, în timpul meciului cu FCU Craiova. Partida a fost atunci întreruptă în minutul 26, din cauza scandărilor xenofobe ale spectatorilor. Jucătorii și arbitrii au intrat la vestiare pentru moment, au revenit pe teren peste 10 minute, dar scandările au continuat. Ca atare, arbitrul Andrei Chivulete a oprit de tot partida, la scorul 0-0.

Comisia de Disciplină din cadrul FRF a dictat victorie „masa verde” pentru Sepsi OSK, 3-0, dar Comisia de Recurs a hotărât ca meciul să se rejoace din minutul 1, suspendând galeria oltenilor la 6 meciuri jucate în deplasare.

Tot din Superligă:

Răspunsul conducerii lui U Cluj după răbufnirea lui Neluțu Sabău vizavi de „subiectul Șumudică”: „Să fie clar pentru toată lumea!”
U CLUJ
Un idol al Giuleștiului: „De asta a fost neinspirată instalarea lui Lobonț! Pe el l-aș fi pus în locul lui Bergodi”
RAPID

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”