SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA RUSIEI

Primul trofeu pe vremea Covid-19 » În Rusia s-a jucat finala Cupei

Articol de - Publicat luni, 16 martie 2020 16:00

În Rusia se joacă handbal. Duminică, Cehovski Medvedi, fosta adversară a celor de la Dinamo, a câștigat Cupa Rusiei, în Final Four-ul disputat la Perm

Primul trofeul în timpul coronavirusului a fost decernat duminică, în Rusia! Campioana Rusiei, Cehovski Medvedi, echipa care a jucat cu Dinamo în grupele Ligii Campionilor, a câștigat Cupa Rusiei, după ce a trecut în finală cu 27-24 de Spartak Moscova. Final Four-ul Cupei Rusiei s-a disputat la Perm. La meci nu au asistat decât aproximativ 500 de spectatori.

"Urșii" din Cehovski o învinseseră în semifinale cu 31-28 pe Perm, iar în cealaltă semifinală, Spartak Moscova a trecut de Akbuzat Ufa cu 33-24.

Unde se mai joacă handbal?

În toată Europa, campionatele au fost întrerupte din cauza răspândirii cazurilor de infectare cu coronavirus. Sunt însă și excepții. Se mai joacă în Rusia, Turcia, Suedia și Serbia. Dacă în Turcia și Suedia meciurile au avut loc cu porțile închise, fără spectatori, în Rusia și Serbia fanii au putut intra la meciuri.

Coronavirus a suspendat fotbalul românesc: ce e de știut: