Articol de Daniel Grigore - Publicat duminica, 10 mai 2026, 08:48 / Actualizat duminica, 10 mai 2026 08:48
„O echipă terminată”, în sensul că „parcă vrea să se termine campionatul”, este descrierea pe care le-a făcut-o Gabi Balint (63 de ani) celor de la Rapid după 0-1 cu U Cluj.
Fostul atacant al Stelei a comentat, la cald, meciul dintre U Cluj și Rapid. Giuleștenii nu au reușit să cadreze niciun șut și au înregistrat, astfel, a șasea lor înfrângere din acest play-off, una care le complică teribil misiunea de a prinde cupele europene.
Echipa lui Costel Gâlcă a avut, în opinia lui Balint, o posesie sterilă și a arătat de parcă ar vrea să ajungă cât mai rapid posibil la linia de finiș.
Gabi Balint, despre Rapid: „Echipă terminată. Jocul a fost mereu slab”
„Rapid a schimbat [după pauză], a recâștigat posesia. Nu a pus pericol, totuși. Nu ai cum să marchezi, să finalizezi. Doar asta a fost pozitiv pentru Rapid, posesia. Cei de la U Cluj mai puteau să marcheze.
Rapid se vede că e o echipă terminată. Parcă vrea să se termine campionatul. Nu ajung să finalizeze. Jocul a fost mereu slab.
Mie îmi place Gâlcă. E curios, vorbim și de calitatea jucătorilor. Ești în play-off, trebuie să faci ceva.
Ceva nu e în regulă. Dobre a fost un jucător important în campionat, dar în play-off, nimic”, a spus Balint la DigiSport. Amintim că golgheterul Alexandru Dobre nu a făcut deplasarea la Cluj-Napoca, acuzând o stare de rău înainte ca rapidiștii să se îmbarce în zborul spre Transilvania.
Rapid ar rămâne la 5 puncte în urma ocupantei locului 4, Dinamo, dacă aceasta ar câștiga astăzi cu FC Argeș. Giuleștenii mai au de jucat în acest sezon la Mioveni, cu FC Argeș, respectiv pe teren propriu cu Universitatea Craiova.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.