FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - BISTRIŢA 1-0

Marele bluf păstrează CFR-ul pe primul loc!

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 aprilie 2010 00:00

Gloria lui Şumudică n-a mai izbutit în fata liderului, prestaţia prin care a umimit de la începutul returului, iar clujenii rămîn lideri în Liga 1

"Voi ataca la Cluj cu 3 atacanţi!", ameninţa pe un ton războinic Marius Şumudică înaintea partidei din Gruia. În fapt, Gloria s-a înfăţişat în faţa liderului, mai degrabă în postura mielului de Paşti. Clujenii au tras primele semnale de alarmă la poarta lui Albuţ, prin Bud (5, 8), însă omul care îl ţine pe Traore pe bancă, n-a reuşit să fructifice. Pe flancul stîng, ivorianul Kone i-a făcut viaţă grea lui Matei, însă şutul acestuia a trecut puţin peste (14). Gloria a replicat tîrziu, prin Moraes care a reluat periculos (23) cu capul din 8 metri, însă a nimerit transversala. Apoi Bud s-a revanşat pentru pasa primită de  la Kone, la Braşov, şi l-a servit perfect pe ivorian în 6 metri, ultimul marcînd în stil de kamikaze! 1-0!

Linişte după pauză
Bistriţenii s-au resemnat la reluare, acceptînd dominarea teritorială a Clujului, preferînd să muşte pe contraatac. Ciucă l-a dezmorţit pe Nuno Claro printr-un trasor de la distanţă (54), însă fără rezultat pe tabelă. "Vişiniii" au replicat prin Deac, care a pus elegant latul în 16 metri, dar balonul a trecut pe lîngă vinclu (53). Apoi, Bud a avut golul în bocanc (69), însă Albuţ a sărit ca o panteră la picioarele clujeanului. Finalul îi găseşte în atac tot pe feroviari, care au ratat desprinderea în ultimele minute, prin Dani, care a ezitat la şutul din 16 metri (90).

Kone s-a rupt!
Yssouf Kone a plătit scump golul marcat în poarta lui Albuţ. După un duel cu Ciucă, ivorianul a acuzat o lovitură în partea din spate a piciorului stîng, în zona bicepsului femural, şi nu a mai putut continua partida, fiind înlocuit cu Ciprian Deac. Kone a părăsit terenul la pauză cu o pungă mare de gheaţă la picior, fiind suspect de ruptură fibrilară.

Premierul a fost la meci
La meciul de aseară a asistat şi premierul Emil Boc. Acesta a fost invitat să privească partida dintr-o lojă VIP, împreună cu finanţatorul Arpad Paszkany. Altfel, în tribunele arenei "Dr. C-tin Rădulescu" au asitat în jur de 4.500 de spectatori, spre deosebire de ultimele partide din Gruia, cînd tribunele au fost pline.