FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - BOTOȘANI 1-1

FOTO Faze incredibile în Liga 1! Decizii catastrofale de arbitraj: „Penibil, jenant!”

Academica Clinceni - FC Botoșani 1-1 | Malcom Edjouma (24 de ani), mijlocașul moldovenilor, trebuia eliminat în prima repriză. Arbitrul Viorel Flueran l-a trimis la cabine în partea secundă pentru un fault inexistent!

Articol de GSP - Publicat luni, 04 octombrie 2021 23:01 / Actualizat marti, 05 octombrie 2021 09:07

Toate detaliile despre Clinceni - Botoșani, AICI!

• minutul 14: Edjouma îl lovește cu brațul în plină figură pe Asen Chandarov, Flueran nu dă nici măcar fault, iar Botoșani va deschide scorul câteva zeci de secunde mai târziu, dintr-un corner rezultat din continuarea fazei.
  • minutul 22: Edjouma îl calcă pe Michael Omoh și primește doar „galben”.
  • minutul 57: Chandarov cade fără să fie faultat în duelul cu același Malcom și obține al doilea cartonaș galben pentru francez.

„Ambele faulturi comise de Edjouma în prima repriză au fost de cartonaș roșu! La faza la care îi acordă al doilea cartonaș galben, nu mi se pare fault, n-ai cum să dai așa ceva!”, a concluzionat Ion Crăciunescu, fost mare arbitru internațional, în emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport 1.

Jucătorul care a marcat cu mâna: „Asta e, se întâmplă în fotbal”
CLINCENI - BOTOȘANI 1-1

Acum, pot să-mi reproșez că nu l-am scos pe Edjouma la pauză. Dar echipa avea nevoie de el. E penibil, jenant ce s-a întâmplat în seara asta! Îmi elimină un jucător fără să facă nimic, apoi iau gol cu mâna! Elimină-l când greșește, dar nu când nu face nimic!
Marius Croitoru, antrenor FC Botoșani

Cascini a marcat cu mâna în minutul 77 pentru 1-1. Greșeală uriașă de arbitraj: golul a fost validat!

Cadouri de la Flueran » Cronica meciului în care Academica Clinceni i-a smuls un punct lui FC Botoșani

Ionuț Chirilă a pășit pe gazon ca pe un podium de modă. Cu haine de fițe cumpărate de la Monte Carlo, ceas de mii de euro, dar și ceva accesorii colorate la încheieturile mâinii. Înainte de meci le explicase jucătorilor care-i treaba cu „forța colectivă”, „tacticizarea până la paroxism” și situația "blocului funcțional".

Antrenorul de 55 de ani i-a scos la tablă pe Moulin, Cascini sau Omoh, care au trebuit să priceapă repede cum au loc "atacurile poziționale în condiții de adversitate în spații mici", dar și cum se "construiește cu migală și inteligență".

Cu săpun pe mănuși și fundași adormiți

Azi, Chirilă a început în 4-2-3-1, iar jucătorii știau că la ordinul "magicianului" totul se schimbă într-un 4-5-1. Sau dacă echipa ajunge în 4-4-2, la semn se transformă în 3-5-2. Doar că "schimbarea totală a jocului se face cu jucători polivalenți".

Îi are Clinceniul? Ei, bine, nu! Planurile și explicațiile sofisticate n-au nicio valoare. De doar 14 minute a avut nevoie Dawa pentru a deschide scorul. Corner bătut de M. Roman, lovitură de cap al lui Papa de lângă Cascini, respinsă de portar, fix în picioarele fundaşului central, care n-a iertat. 0-1!

Atacuri poziționale fără oameni care să le facă, fundași care dorm pe ei și un portar cu săpun pe mănuși. Cam asta are Clinceniul care n-a mișcat până în minutele de prelungiri. Amorim i-a pasat cu călcâiul lui Pârvulescu (45+1), care a reluat din prima spre poartă, dar Racoviţan a blocat la timp mingea. Pauză.

Doar în zece le-a ieșit

La reluare situația s-a schimbat radical, surprinzător. Botoșaniul a dispărut din joc, iar De Amorim (52) a vrut să arate că se poate! A prins un șut puternic de la distanță, dar nu prinde și poarta lui Pap. Șansa ilfovenilor a reprezentat-o eliminarea gratuită a lui Edjouma (57).

Un fault ușor l-a făcut pe arbitrul Fluerar să-l trimită la vestiare. A fost momentul când moldovenilor le-a fost confiscată busola.

Pap a tremurat serios de mai multe ori, dar n-a mai avut ce să facă când Cascini (77) a adus egalarea, deviere din șutul în forță a lui Moulin. Și-aici greșeală de arbitraj! E henț la Cascini pe care Flueran nu l-a văzut!

Marius Croitoru își arucanse haina de pe el de nervi și a început să se certe cu "centralul", Chirilă urla din ce în ce mai tare, iar ultimele minute au fost ca într-un mountain rousse. Faulturi multe, fragmentări ale jocului, dar eliminarea lui Edjouma și-a spus cuvântul.