FOTBAL  »  Superliga  »  GRECIA-SENEGAL 0-2

Kapetanos a fost titular în meciul Grecia-Senegal, 0-2!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 martie 2010 00:00

Atacantul echipei Steaua, Pantelis Kapetanos, a debutat pentru naţionala Greciei, în meciul amical pierdut, pe teren propriu, în compania reprezentativei Senegalului, scor 0-2 (0-0), informează site-ul fifa.com.

Kapetanos a evoluat titular pentru naţionala Greciei şi a fost înlocuit la pauză cu Theofanis Gekas.

Golurile reprezentativei Senegalului au fost marcate de Mamadou Niang, în minutul 71, şi de Guirane Ndaw, minutul 80.

Pantelis Kapetanos a fost convocat, în premieră, de antrenorul naţionalei Greciei, germanul Otto Rehhagel, pentru meciul amical cu reprezentativa Senegalului.

Kapetanos, în vârstă de 26 de ani, nu avea nicio selecţie în naţionala Greciei, însă a evoluat în 13 partide pentru reprezentativa de tineret, pentru care a marcat două goluri.

Naţionala Greciei este calificată pentru Cupa Mondială din Africa de Sud unde a fost repartizată în grupa B a competiţiei, alături de Argentina, Nigeria şi Coreea de Sud.

Pantelis Kapetanos a marcat pentru Steaua, în actualul sezon al Ligii I, zece goluri, el fiind golgheterul competiţiei în acest moment. În actualul sezon, atacantul grec a mai marcat un gol în Liga Europa, în partida din deplasare cu Fenerbahce, şi două goluri în Cupa României.